zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový strašák: Odpadky z ciziny

16.02.2005
Odpady
Nový strašák: Odpadky z ciziny
Východní Čechy - O výstavbě spalovny na hranici Pardubického a Královéhradeckého kraje se má letos rozhodnout. Včera ekologové vytáhli další argumenty.

Boj krajských úředníků a ekologů o zahájení výstavby spalovny komunálního odpadu v areálu elektrárny v Opatovicích nad Labem pokračuje. Obě strany mají své argumenty a dokonce i vlastní čísla - rozdílná.
Včera hnutí Duha, Český svaz ochránců přírody a Strana zelených zveřejnily výsledky průzkumu, ve kterém oslovily 39 obcí ze svozové oblasti plánované spalovny. Ekologové prohlašují, že produkce odpadu stagnuje, někde i mírně klesá. Spalovna prý nebude mít dost materiálu.
"Existuje možnost, že se pak do málo vytíženého zařízení v Opatovicích bude dovážet odpad ze zahraničí," obává se Jiří Malík ze Strany zelených. Pokusy likvidovat v Čechách odpad z Německa se prý objevily i ve spalovně v Liberci.

Jenom zájem úředníků?

"Čísla z průzkumu jsou v přímém rozporu s plánem odpadového hospodářství Pardubického kraje, jenž předpokládá prudký nárůst odpadů do roku 2013 až o desítky procent. A právě tohoto předpokladu bývá používáno jako argumentu pro výstavbu spalovny," říkají ekologové.
Pardubický kraj v plánu odpadového hospodářství předpokládá, že i po maximálním vytřídění zbude v kraji v letech 2010 až 2013 ročně padesát až šedesát tisíc tun tzv. zbytkového odpadu, který se musí spálit nebo kompostovat, což je drahé. Skládkování už bude v té době velmi omezené.
Ekologové prohlašují, že projekt "energetické využívání odpadu Opatovice" se v současné době pohybuje pouze v rovině snah některých představitelů Pardubického kraje o investici do zdrojově nijak nepodloženého a nezajištěného projektu.

Věrohodnost nedoložili

Radní Pardubického kraje Petr Šilar, který patří mezi zastánce spalovny, si přál, aby mu byla doložena věrohodnost průzkumu. Ekologové mu ale žádné podklady neposkytli. Proto včera závěry akce nekomentoval.
"Produkce zbytkového odpadu stoupá. To je fakt. A plán odpadového hospodářství kraje je závazný i pro ekology," uvedl Šilar. Zda se bude v Opatovicích skutečně stavět spalovna, rozhodne zastupitelstvo Pardubického kraje do konce letošního roku.

V obcích kolem plánované spalovny produkce odpadu stagnuje.

Spalovna, která zlikviduje 90 tisíc tun ročně, prý nebude využitá.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí