zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energeticky úsporné thermoakustické zdivo

22.02.2005
Obecné
Energeticky úsporné thermoakustické zdivo
Všeobecný růst cen energií postupně vede k zavádění úsporných opatření ve všech odvětvích.
Spotřebu energií ve stávajících objektech se jejich majitelé snaží eliminovat zvýšením tepelně izolačních vlastností obvodových stěn nejrůznějšími, více či méně účinnými prostředky a způsoby.

U novostaveb je tomu jinak. Stále větší rozmach zaznamenává poptávka po realizaci tzv. nízkoenergetických rodinných domů, které splňují vysoké nároky na tepelný odpor celého objektu i jeho jednotlivých konstrukcí (základová deska, obvodová stěna, otvory, střecha atp.). Spotřeba energie např. na vytápění nízkoenergetického domu se pohybuje v rozmezí 55 - 70 kWh/m2 za rok.

Výběr vhodného materiálu

Víc než kdy jindy se nyní vyplácí pečlivě vybírat a dobře zvažovat vlastnosti použitých materiálů, neboť rozhodující měrou ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí a jeho provozní náklady. Většinou platí, že co je zdánlivě výhodné a levné, nemusí být vždy to nejúspornější řešení a může se později prodražit. K nejsledovanějším kritériím patří také ucelenost stavebního systému s rychlým a přesným zděním, jeho zdravotní nezávadnost a v neposlední řadě tepelně izolační vlastnosti především obvodových stěn a následně pak i celého objektu, který je posuzován s ohledem na úspory nákladů na vynaložené energie. Thermoakustický zdicí systém na bázi lehčeného materiálu, jehož základem je osvědčená ekologická stavební hmota -keramický granulát Liapor, vyráběný tepelným zpracováním přírodních jílů, požadovaným kvalitativním hodnotám vyhovuje.

Lias Vintířov, LSM k.s., který je nositelem systému jakosti ISO 9001, vyrábí a dodává ucelený sortiment tvarovek z Liaporu pro veškeré svislé konstrukce (jednovrstvé i zateplené zdivo) a všechny typy staveb. Stěny Liapor zajišťují v každém ročním období správné vnitřní klima, jsou tepelně izolační, ale současně teplo akumulují a bezpečně tak vyrovnávají teplotní výkyvy vnějšího prostředí. V tomto systému jsou pro zdivo určeny tvarovky řady Liatherm a Liapor SL, které představují optimální spojení tepelně akumulačních a izolačních vlastností.

Homogenní obvodové stěny

Řešením pro jednovrstvý obvodový plášť je unikátní zdicí tvárnice na bázi lehkého betonu Liapor SL. Jde o tvarovku úplně nové koncepce, jejíž vzduchové dutiny jsou vyplněny velmi lehkým tepelným izolantem minerálního (anorganického) původu s tepelnou vodivostí nižší, než je tepelná vodivost vzduchu v dutinách. Liapor SL představuje zcela nové možnosti pro zděné konstrukce, umožňuje použití jednovrstvého zdiva i při požadavku na zvýšený tepelný odpor obvodových stěn. Nová tvarovka integruje všechny základní funkce včetně dostatečné tepelné jímavosti i vzduchové neprůzvučnosti. Navíc je nehořlavá (garantovaný stupeň A) a recyklovatelná. Z hlediska vlhkostních poměrů se zdivo z Liaporu vyznačuje téměř nulovou vzlínavostí a pomalým transportem vlhkosti při dlouhodobé životnosti (podobné jako u tradičního cihelného zdiva).

Obvodová stěna z integrovaných tvarovek Liapor SL, ve spojení s jádrovou tepelně izolační omítkou, vykazuje parametry tepelného odporu R = 4,4 W/m2K, který dosahuje doporučených hodnot součinitele prostupu tepla dle novely ČSN 730540-2 při ekonomicky vhodné tloušťce zdiva 365 mm. Je tedy vhodná i pro objekty s nízkou spotřebou energie.

Základní těleso thermoakustické tvarovky je z lehkého betonu objemové hmotnosti 750 kg/m3 a má dostatečnou tepelnou jímavost. Výsledný tepelný odpor výrazně zvyšuje velmi lehká minerální výplň dutin s objemovou hmotností do 80 kg/m3. Z hlediska difuzních vlastností patří tvárnice pro obvodové zdivo z Liaporu mezi dobře prodyšné materiály s faktorem difuzního odporu mikro = 4 až 7. Tvárnice jsou navrženy pro zdění s tradiční tloušťkou ložné spáry a pro předpokládané použití tepelně izolační zdicí malty Thermovit na bázi drceného Liaporu, čímž je zajištěna i ve spárách homogennost zdiva. Styčné spáry se zazubením se nemaltují, jsou řešeny systémem pero drážka.

Úsporně i ekologicky

Thermoakustický zdicí program z Liaporu splňuje přísné požadavky na zdravé, ekologické a ekonomické stavění. Jednoduchá realizace, libovolná povrchová úprava, příznivé difuzní vlastnosti a především dlouhodobá životnost a funkční schopnost jsou přednosti, které u zdicích prvků budou stále přesvědčovat. Liapor a Liaporbeton díky této charakteristice vyhoví všem nárokům na kvalitu výroby i možnost recyklace stavebních prvků.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí