zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mýcení pralesů umožňují tučné úplatky

22.02.2005
Příroda
Mýcení pralesů umožňují tučné úplatky
Možná máte doma parkety ze dřeva merbau. Teple hnědé až bronzově tmavé dřevo je oblíbené pro svou tvrdost a exotický vzhled. Kdyby ale vaše parkety mohly mluvit, možná by vám řekly překvapivý příběh o tom, jak korupce a další zločiny vedou k rychlému ničení tropických pralesů v daleké Indonésii. Jeho důsledkem jsou podle ekologů sesuvy půdy, záplavy a vymírání živočišných a rostlinných druhů. Někteří mluví dokonce o vlivu na globální klimatické změny.
Nevládní organizace upozorňují, že v indonéské provincii Papua, kde jsou poslední velké neporušené lesní porosty asijsko-tichomořské oblasti, plení prales mezinárodní zločinecké syndikáty. A to takovou rychlostí, že za deset let by mohla být Papua úplně bez stromů.
Jde o obrovské obchody: každý měsíc se z Papuy ilegálně odváží tolik dřeva ze stromů merbau, že to stačí na výrobu podlahovin za 600 miliónů dolarů v západních maloobchodních cenách.

Všemocná korupce
Asie již ztratila 95 procent pralesů. Většina z toho, co zbývá, leží na indonéském souostroví. I tam ale pralesy rychle mizí. Země každý rok přichází o lesy o rozloze Slovenska. Poměrně nedotčenou byla donedávna provincie Papua, která tvoří západní část ostrova Nová Guinea. Jde o řídce osídlenou oblast, kterou ze 70 procent pokrývá prales. Jeho budoucnost je ale ohrožena, protože Papuu objevili pašeráci dřeva, upozornily Ekologická vyšetřovací agentura (EIA) se sídlem v USA a ve Velké Británii a indonéská organizace Telepak.
Úřady vývoz dřevěných klád zakázaly již v roce 2001, avšak nejsou s to zákaz prosadit. Tajemstvím hladkého pašování je systematická korupce. Zločinecké organizace platí za jednu dodávku merbau úplatky ve výši až 200 tisíc dolarů. Mohou si to dovolit: jejich zisky jsou závratné. Místní komunity v Papue od nich dostávají za metr krychlový dřeva kolem 11 dolarů. Stejné dřevo se pak do Číny dováží za 240 dolarů a pak na Západ v podobě podlahovin až za 2300 dolarů.
Ilegální obchod by nebyl možný, kdyby se na něm v každé fázi nepodíleli lidé z indonéské armády, policie a lesní správy, uvedly nevládní organizace.
"Neúčastní se toho jako instituce, nýbrž jde o desítky "shnilých jablek" včetně generálů," řekl Yayat Afianto z organizace Telepak.
Indonéská armáda se k obviněním zatím nevyjádřila, zato mluvčí prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona prohlásil, že boj proti nezákonnému kácení pralesů patří k předním prioritám vlády. Dosud ale nebyl obviněn ani jeden z "dřevobaronů".

Čína zavírá oči
Velkou odpovědnost za pašování dřeva z Papuy nese podle EIA Čína. Podle čínských statistik v letech 1997 až 2001 dovoz dřeva z Indonésie stoupl z 31 tisíc na 1,14 miliónu metrů krychlových. Avšak podle indonéských údajů za stejné období ve vývozu z Indonésie nenastala prakticky žádná změna.
"Je tomu tak proto, že zdrojem nárůstu bylo ilegální dřevo," praví se ve zprávě EIA. "Indonésie a Čína před více než dvěma lety podepsaly dohodu o spolupráci v boji proti nezákonnému obchodu se dřevem. Dosud se tato slova neproměnila v činy," řekl Julian Newman z EIA.
Většina klád se s falešnou dokumentací dováží do čínského přístavu Čang-ťia-kang nedaleko Šanghaje. Odtud se dopravují do nedalekého města Nan-sun, které je hlavním čínským centrem pro výrobu dřevěných podlahovin a nábytku. Před pár lety tam bylo jen pár továren, nyní je jich přes 500.
Velkou část podlahovin vyrobených v Číně z merbau spotřebovává Evropa a Severní Amerika. Parkety z merbau od čínských dodavatelů nabízejí i některé české firmy. Jiné zase dovážejí z Malajsie, avšak podle EIA to není záruka zákonného původu dřeva: v této zemi mnoho merbau nezbylo a většina podlahovin tam byla také vyrobena ze dřeva propašovaného z Papuy.
Dovozci v rozvinutém světě však o ilegálním zdroji dřeva ani nevědí, poznamenala EIA. Přímá odpovědnost podle ní spočívá na vládách Indonésie a Číny, které tolerují porušování svých zákonů.


Pašování dřeva z Indonésie
Kolik: každý rok se z Indonésie propašuje 12 miliónů metrů krychlových dřeva za miliardy dolarů
Kdo: mezinárodní zločinecké syndikáty za účasti příslušníků indonéské armády, policie a lesní správy
Odkud: 70 procent ilegálně vyvezeného dřeva pochází z provincie Papua, ležící na ostrově Nová Guinea
Kam: dřevo směřuje hlavně do Číny, kde se zpracovává na podlahoviny, a ty se vyvážejí do Evropy a USA
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí