zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Publikace EMAS jednoduše

24.02.2005
EMS
Publikace EMAS jednoduše
Průvodce na cestě k environmentálnímu systému řízení

"EMAS jednoduše" je český překlad anglického originálu "EMAS easy", který "The International Network for Environmental Management (zkratka: INEM)" a její partnerské organizace vytvořily pro snazší zavedení systému řízení podniků a auditu s ohledem na životní prostředí (ang. Eco-Management and Audit Scheme, zkratka: EMAS). "EMAS easy" je publikace určená novým členským státům EU v rámci projektu "EMAS Capacity Building in the new Member States" (Budování kapacit pro EMAS v nových členských státech) financovaného Evropskou komisí.

V organizaci INEM, která je federací národních sdružení pro podporu environmentálního řízení, byla vypracována verze průvodce pro země nejen ve východní Evropě. Tato publikace již vznikla v řečtině, španělštině, italštině, portugalštině a baskičtině.

Dvacetistránkový průvodce obsahuje krátký přehled pojmů a nástrojů environmentálního řízení, a dále souhrn výhod, které podnik díky transformaci systému řízení může získat nejen v oblasti ekonomických úspor. Autoři začlenily také podrobný návod postupného zavedení systému řízení završený získáním registrace EMAS.

Každá verze průvodce byla přizpůsobena zásadním poměrům země a zařazeným příkladům z místního průmyslu. Například v maďarském průvodci najdete zavedení EMAS ve správě města Mikolc, jenž bylo uskutečněno díky programu Phare Evropské komise. "EMAS jednoduše" připravila organizace Centrum inovací a rozvoje v rámci projektu s maďarským KÖVETem (Maďarská asociace pro systém řízení s ohledem na životní prostředí). Průvodce je na internetových stránkách Centra inovací a rozvoje volně ke stažení (viz. www.cir.cz).

Zdroj: ČEÚ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí