zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zrodilo se nové závazkové hnutí

23.02.2005
Obecné
Zrodilo se nové závazkové hnutí
Aby Česká republika splnila svůj závazek, který dala Evropské unii, musí se u nás do roku 2010 zdvojnásobit výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, přečetl jsem si 26. ledna v Hospodářských novinách. Silně mně to připomíná závazky z dávné doby - "zdvojnásobíme výrobu oceli a cementu v první pětiletce".
K čemu to vede? Ke stavbě větrných elektráren, jejichž elektřinu nikdo nepotřebuje. Ke spalování dřevních odpadů v elektrárnách, místo aby se z nich vyráběly jiné užitečné věci. Těmito akcemi nebude svět ani o milimetr ekologičtější, než je dnes.

Dojemná péče státu
O co doopravdy jde, je ve zmíněném článku naprosto jasné ze slov poradce ministra životního prostředí Martina Bursíka: jde o zvýhodněnou výkupní cenu, neboť ta podle jeho slov "otevře zájemcům o obnovitelné zdroje dveře do bank pro úvěry". Je opravdu dojemné, jak se resort životního prostředí stará o zisky jistých firem.
Zvýhodněná kupní cena znamená, že zákon nařídí soukromé firmě A (rozvodné společnosti), aby koupila zboží od soukromé firmy B (například od provozovatelé větrných elektráren) za cenu třikrát větší, než je obvyklé.

Jako předražené koblihy
Je to totéž, jako by nám někdo zákonem vnutil koblihy z cukrárny C za patnáct korun, ačkoliv hned vedle by byla cukrárna D se stejnými koblihami za pět korun. A cukrárna C by navíc nefungovala v době bezvětří nebo naopak vichřice.
Teď už tedy nepůjde o to, vyrábět dobré a laciné koblihy (to je přece přežitek neregulovaného tržního hospodářství). Teď půjde o to, abychom plnili závazky dané Evropské unii a vydávali zákony, které umožní prodat nebohým spotřebitelům také koblihy předražené a nekvalitní.
Autor vede katedru ekonomie Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí