zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pašerák papoušků uvízl v síti celníků v Ruzyni

24.02.2005
Příroda
Pašerák papoušků uvízl v síti celníků v Ruzyni
Slovenského pašeráka, který chtěl provézt šest vzácných papoušků, chráněných mezinárodní úmluvou CITES, chytili v pondělí v podvečer celníci na ruzyňském letišti v Praze. Papoušci skončili v pražské zoo.
Muž převážel bez dokladu původu dohromady šest vzácných amazoňanů jamajských a amazoňanů šedohlavých, kteří se vyskytují pouze na Jamajce. Dále vezl osm lastur a 16 korálů. Zvířata schoval do plastových nádob, vždy po dvou exemplářích. Celníci náklad odhalili při kontrole zavazadel a osobních svršků," řekl Pavel Drobek z pražského celního ředitelství.
Pracovníci České inspekce životního prostředí odhadli cenu jednoho papouška až na čtyři tisíce amerických dolarů. Podle nich se zcela jistě jedná o ptáky z volné přírody, nejspíše vybrané jako mláďata z hnízda.
Papoušci skončili nejprve v záchytném centru a nakonec v pražské zoo. Vůbec přitom neprošli povinnou veterinární kontrolou. Kvůli tomu chtějí veterináři vyvolat správní řízení s inspekcí životního prostředí.
Na ruzyňském letišti totiž sídlí jediná veterinární správa v republice, která ze zákona musí vše zkontrolovat. To se nestalo. "Ochránci přírody porušili zákon. Zvířata jsme vůbec neviděli a nemohli je tak
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí