Čtvrtek, 25. dubna 2024

Vodárenská společnost nehodlá pokutu zaplatit

Vodárenská společnost nehodlá pokutu zaplatit
Novojičínsko Pokuty v řádech statisíců korun musí zaplatit za špatně řešené nakládání s odpady osm firem na Novojičínsku. Nejvíce, sto dvacet tisíc korun, by měly podle závěru šetření České inspekce životního prostředí ( ČIŽP) zaplatit Severomoravské vodovody a kanalizace ( SmVaK), rozhodnutí po odvolacím řízení nabylo právní moci a případem se dále zabývá soud.
Za rok 2004 učinili kontroloři ČIŽP na Novojičínsku patnáct kontrol, uložili osm pokut, přičemž sedm jich už bylo zaplaceno. Peníze doposud neposlal pouze SmVaK. " Česká inspekce životního prostředí udělila naší společnosti pokutu za to, že kal z čištění komunálních odpadních vod, produkovaný čistírnou odpadních vod v Novém Jičíně, nebyl zařazen do kategorie nebezpečný," uvedla mluvčí společnosti Eva Špirochová s tím, že právní úprava vztahující se k posouzení hodnot, které kvalifikují čistírenské kaly jako nebezpečný odpad, je nejasná a umožňuje různý výklad. " Kaly ze splaškových vod jsou běžně k rekultivačním účelům používány a nijak neohrožují životní prostředí.
Rovněž posudek zpracovaný nezávislým oprávněným odborníkem tento kal nezařazuje do kategorie nebezpečného odpadu," naznačila, proč se SmVaK proti udělení pokuty odvolal. " Jsme přesvědčeni, že kal produkovaný čistírnami odpadních vod naší společnosti nemá vlastnosti, které by ho řadily mezi nebezpečné odpady. Z tohoto důvodu jsme podali žalobu k místně příslušnému soudu v Praze, který v této věci dosud nerozhodl," dodala Špirochová.
Druhou nejvyšší pokutu, pětačtyřicet tisíc, zaplatila kopřivnická Tatra, protože porušila zákon o obalech. Další pokuty fyzickým i právnickým osobám se pohybují od deseti do pětadvaceti tisíc korun. Zaplatili je za problémy s autovrakovištěm Pavel Gráf z Klimkovic a Aleš Procházka z Ženklavy, za nedostatky při sběru a výkupu odpadů Radim Němčík z Klimkovic. Porušení zákona o odpadech nalezli kontroloři u společnosti FORMED Nový Jičín- Bludovice, stranou nezůstal ani státní podnik VOP 025 Nový Jičín a Pavel Wojcik z Příbora.
Zdroj:Moravskoslezský deník
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů