zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Množství odpadu v Brně roste

28.02.2005
Odpady
Množství odpadu v Brně roste
BRNO - Poplatek v maximální zákonem stanovené výši 500 Kč zaplatí letos od prvního března do posledního května každý obyvatel města Brna do pokladny magistrátu za svoz, třídění a likvidaci pevného domovního odpadu.
Jak informoval vedoucí odboru životního prostředí Martin Vaněček, poukázky budou k dispozici na podatelnách malých radnic i kontaktních místech magistrátu, možná je bezhotovostní úhrada převodem na účet č. 156304/5400 (variabilní symbol rodné číslo poplatníka).
Pro hotovostní platby budou uvedeny do provozu pokladny v přízemí budovy magistrátu na Malinovského náměstí a v budově magistrátu na Šumavské 33. Náměstek primátora Petr Zbytek (ODS) v pátek informoval, že brněnský magistrát je ve vybírání poplatků za odpady dlouhodobě úspěšný.
"V minulých dvou letech jsme se dostali téměř k 98 procentům vybraných poplatků, jen v loňském roce jsme inkasovali osm miliónů korun navíc jako penále," řekl Zbytek a dodal, že magistrátní oddělení správy poplatků vymáhá ročně peníze od zhruba 28 000 občanů, advokátním kancelářím pak předává k řešení zhruba 1100 případů.
To se však dlužníkům pořádně prodraží, protože pětisetkorunový poplatek se rozrůstá nejen o penále, ale také o náklady advokátní kanceláře a exekutorů, které několikanásobně překračují dlužnou částku.
Podle šéfa magistrátního odboru životního prostředí množství komunálního odpadu v Brně stále roste. Loni lidé vyhodili do popelnic 65 600 tun odpadu, což bylo asi o 1600 tun více než předloni. Ve sběrných dvorech kromě toho končí ročně asi 20 000 tun nebezpečného odpadu.
Systém svozu, třídění a likvidace odpadu, provoz sběrných dvorů a likvidace černých skládek v Brně zhltne ročně 280 miliónů korun. K částce, kterou město vybere od občanů, musí ještě zhruba 90 miliónů ročně připlácet.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí