zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další Čech má vysoký post v EU

04.03.2005
Obecné
Další Čech má vysoký post v EU
Dnes ještě náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko přijímá úkoly od ministra Libora Ambrozka. Zanedlouho se však jejich role otočí a bude to naopak Miko, kdo bude moci úkolovat Ambrozka a další evropské ministry životního prostředí.
Miko odchází do Bruselu, kde bude od května vést ředitelství ochrany přírodních zdrojů. Po Karlu Kovandovi, který se stal zástupcem generálního ředitele pro zahraniční vztahy, a místopředsedkyni unijního statistického úřadu Eurostat Marii Bohaté se Miko stane třetím nejvýše postaveným Čechem v úřadech Evropské unie.
Do Mikovy kompetence bude patřit i evropská soustava chráněných oblastí Natura 2000. Může se tedy stát, že bude po Ambrozkovi nebo po jeho nástupci v čele Ministerstva životního prostředí požadovat, aby Česko doplnilo do této evropské soustavy další významné oblasti.
Součástí Mikovy agendy ovšem budou například i geneticky modifikované organismy a ochrana před jejich možným šířením do volné přírody anebo soulad mezi ochranou přírody, zemědělstvím a lesnictvím.
"V podstatě budu dělat to samé, co dělám tady, pouze na úrovni Evropské unie," řekl včera Miko, který zvítězil ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásilo devadesát tři uchazečů.
"Už jsem toho zažil hodně, ale tak těžké cvičení ještě ne," konstatoval Miko, který bude mít v Bruselu asi osmdesát přímých podřízených.
Výběrové řízení trvalo takřka rok, od loňského dubna. Ve čtyřech kolech vždy odpadla asi polovina zájemců, nakonec zůstali tři. Z nich si nakonec vybrali Mika jeho noví přímí nadřízení: generální ředitelka Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise Catherine Dayová z Irska a evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas z Řecka.
Miko byl náměstkem ministra životního prostředí zhruba dva a půl roku, předtím působil i jako náměstek ředitele České inspekce životního prostředí. "Byl to asi nejlepší člověk, kterého na ministerstvu mám. Jeho nástupce se nehledá lehce," řekl ministr Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Za svůj největší úspěch považuje Miko novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která v Česku zavádí zmiňovanou evropskou síť chráněných oblastí Natura 2000.
Na základě této novely vláda schválila a poslala do Bruselu seznam 38 ptačích oblastí a 863 dalších přírodních stanovišť, které by se měly stát součástí evropské soustavy.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí