zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotace se poskytují i na poradenství

04.03.2005
Zemědělství
Dotace se poskytují i na poradenství
Podnikatelům působícím v zemědělství se nabízí řada dotací, a to nejen z fondů Evropské unie.
Až do 31. března mohou například žádat zemědělci o podporu poradenství zaměřeného na ochrany vod, ekologii či zlepšení podmínek hospodářských zvířat. Tyto dotace se přitom poskytují z národních zdrojů.
V případě konzultantských služeb zaměřených na dodržování právních předpisů v oblasti ochrany vod je možné získat až osmdesát procent prokázaných nákladů zpět. Žadatel přitom může obdržet nejvýše 15 tisíc korun. Stejné limity platí i pro podporu poradenství zaměřeného na zlepšení podmínek hospodářských zvířat.
V případě, že se žadatel chystá přejít z klasického způsobu hospodaření na ekologické zemědělství, je také možné získat až 80 procent nákladů. Částka, kterou lze nejvýše získat, je pak závislá na velikosti pozemku.
Hospodaří-li žadatel na ploše do 300 hektarů, je dotace omezena částkou 15 tisíc korun, výměra nad 300 hektarů umožní získat až 20 tisíc korun.
Žádosti je možné předkládat na příslušném pracovišti odboru Zemědělské agentury - Pozemkového úřadu podle sídla podnikání (v případě právnické osoby) nebo podle adresy trvalého pobytu (u podnikající fyzické osoby).
Je třeba, aby žádost splňovala určité formální náležitosti. Podnikatel by tedy neměl zapomenout přiložit například kopii dokladu o registraci podnikání v zemědělské výrobě. Je-li žadatelem právnická osoba, nesmí být tato kopie starší než 90 dnů. Kromě toho je třeba doložit také zřízení bankovního účtu, ať už smlouvou nebo výpisem z tohoto účtu.
Nedílnou součástí je i smlouva s poradcem o poskytnutí jeho služby v průběhu roku 2005. Dokument přitom musí obsahovat mimo jiné i číslo a znění předmětu dotačního programu, časové rozmezí provedení poradenské služby, jméno poradce a smluvní cenu rozdělenou na základ a daň z přidané hodnoty.
Poradcem přitom nemůže být každý. Je nutné, aby byl veden (jde-li o fyzickou osobu) v Registru poradců Ministerstva zemědělství, který je možné nalézt na internetových stránkách www.agroporadenstvi.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí