zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

08.03.2005
Obecné
Krátce - různé

MALÝ DOKUMENT O VELKÉM ČLOVĚKU (čtvrtek 10. 3., ČRo 2 - Praha ve 20.06). Nevšední zamyšlení o příkladném ekologovi Josefu Vavrouškovi připravila k desátému výročí jeho smrti Jindra Jarošová.

Požár na norském tankeru Champion Fjord včera po více než 24 hodinách skončil. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na norskou pobřežní policii. Zdroj uvedl, že 740 tun zbylého paliva pro naftový pohon tankeru se do moře nedostalo. Úřady nechaly v sobotu večer hořící loď odtáhnout na širé moře, neboť plavidlo bylo hnáno k norským břehům v blízkosti města Mandalu. Tím se mělo zmírnit nebezpečí zamoření pobřeží naftou. Oheň na Fjord Championu vznikl zřejmě ve strojovně. Osmadvacet členů posádky bylo vzápětí po vypuknutí požáru vrtulníky evakuováno do bezpečí. Loď plula z britského Liverpoolu do německého Rostocku.

Na obnovení projektu propojení Rudého a Mrtvého moře kanálem, který by zabránil vysychání Mrtvého moře, se podle včerejší zprávy agentury AFP dohodli izraelský náměstek předsedy vlády Šimon Peres a jordánský ministr zahraničí Hani Mulki. Odborníci na životní prostředí už několikrát varovali, že hladina Mrtvého moře - nejníže položená vodní plocha a zároveň nejslanější moře na světě - rychle klesá, především kvůli závlahám, které odčerpávají vodu z řeky Jordán, přítoku Mrtvého moře. Projekt byl vypracován před několika lety, ale poté odložen kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu.

Evropská komise prodloužila termín možného zapojení se do veřejné konzultace k Akčnímu plánu využití biomasy jako obnovitelného zdroje energií.
Původní zpráva: 3.2.2005 Evropská komise otevřela veřejnou konzultaci k Akčnímu plánu využití biomasy jako obnovitelného zdroje energií. Jedním z cílů energetické politiky EU je dosáhnout 12 % podílu obnovitelných energetických zdrojů na celkové spotřebě do roku 2010. Pro výrobu energií z biomasy to znamená navýšení o 74 Mtoe (millions tonnes of oil equivalent) oproti roku 2001 v tomto rozčlenění - elektřina 32 Mtoe, teplo 24 Mtoe, bio-paliva 18 Mtoe. Při současných trendech však bude dosaženo zřejmě pouze 18-19 % z celkového cíle. Proto se Evropská komise ptá na názory, návrhy a doporučení odborné veřejnosti, které by mohly přispět k zvýšení podílu biomasy na celkových energetických zdrojích. Konzultace je otevřena do 31.3.2005
Podkladové materiály a konzultace:
europe.eu.int
biomass_action_plan/index_en.htm

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí