Pátek, 19. dubna 2024

Arnika varovala děčínské zákazníky před výrobky z PVC

Arnika varovala děčínské zákazníky před výrobky z PVC

DĚČÍN – PVC škodí! S tímto varováním dnes aktivisté Arniky oslovovali před vchodem do prodejny Delvita v děčínské Tyršově ulici zákazníky, aby si dali pozor na výrobky z PVC a především na potraviny, které jsou do této umělé hmoty balené. Rozdávali nakupujícím informační materiály, kde upozorňovali na nebezpečí plynoucí z používání obalů z PVC na potraviny pro životní prostředí a zdraví lidí.

“Na letáku je také adresa našich internetových stránek (http://pvc.arnika.org), kde jsme zveřejnili seznam potravin balených do PVC. Seznam pochází z našeho letošního průzkumu v různých obchodech. Zjistili jsme, že oproti předcházejícím letům narostl počet výrobců používajících obaly z PVC na potraviny. Je to důsledek zrušení zákazu obalů z PVC, o nějž se zasloužilo MŽP ČR v roce 2000 (1). Proto jsme se rozhodli vyzvat lidi, aby výrobky balené v PVC bojkotovali. Patří k nim například i známé Vodňanské kuře,” řekla Mgr. Hana Kuncová, která v Arnice vede kampaň zaměřenou proti používání PVC.

Letáky rozdávané nakupujícím před obchodním domem Delvita obsahovaly nejen seznam potravin balených v PVC, které mohou lidé v tomto obchodě koupit, ale také výčet negativních vlastností tohoto plastu, včetně jeho dopadů na zdraví lidí a na životní prostředí. V letáku je také vysvětleno, že lidé obaly z PVC poznají podle trojky v trojúhelníkové recyklační značce, která bývá vyražena na spodní straně plastového výrobku anebo na papírové etiketě s názvem výrobku.

“Výroba a likvidace PVC je spojená se vznikem dioxinů (2), hexachlorbenzenu (3) a v omezené míře také polychlorovaných bifenylů (4). Proto chceme, aby tento plast byl nahrazen všude tam, kde je to možné,” vysvětlila Kuncová.

Arnika v těchto dnech také vyzvala 12 největších obchodních řetězců v České republice, aby ve svých hypermarketech přestaly prodávat potraviny balené do PVC. „S podobnou výzvou jsme se obrátili i na výrobce a distributory obalových materiálů a na výrobce potravin balených do tohoto plastu,“ dodala Kuncová.

Poznámky:

(1)   Historie zákazu používat PVC na obaly: Původní znění odst. 4 § 18 zákona č. 125/1997 Sb. o odpadech: “S účinností od 1. ledna 2001 je zakázáno vyrábět a dovážet obaly zhotovené z polyvinylchloridu (PVC) a výrobky v takovýchto obalech.” Změna navržená a schválení poslanci Parlamentu ČR v roce 2000: “S účinností od 1. ledna 2008 je zakázáno vyrábět a dovážet obaly zhotovené z polyvinylchloridu (PVC) a výrobky v takovýchto obalech.” Následně MŽP ČR novelou zákona provedenou prostřednictvím zákona o chemických látkách zákaz používání PVC na obaly zcela zrušilo.

(2)   Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se   v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - “Dioxiny v potravinách”)

(3)   Hexachlorbenzen (HCB) se vyráběl dříve jako pesticid anebo pro technické využití. Dodnes vzniká jako meziprodukt ve Spolchemii v Ústí nad Labem. Podobně jako dioxiny anebo PCB vzniká také jako nezamýšlený vedlejší produkt například při spalování chlorovaných látek. Svými účinky na lidské zdraví je srovnatelný s PCB a dioxiny - působí negativně na imunitní a hormonální systém člověka.

(4)   Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Jsou to velice stabilní chlororganické látky. Nerozpouštějí se ve vodě, zato se vážou na tuky. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Dokonce i do rtěnek. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtější látkou v odpadech. V již velice nízkých koncentracích poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Lidé, kteří přicházeli pravidelně do styku s vysokými koncentracemi PCB onemocněli tzv. chlorakné, dysfunkcí jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů