zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jací lidé, taková krajina

11.03.2005
Příroda
Jací lidé, taková krajina
Převzít odpovědnost za místo, kde člověk žije. Tato myšlenka byla ústředním motivem konference Tvář naší země - krajina domova, která se konala tento týden v Průhonicích u Prahy. Na konferenci tři stovky odborníků z různých oblastí diskutovaly o příležitostech a hrozbách, které pro českou krajinu a přírodu představuje vstup do Evropské unie. Konference měla výrazně mezioborový charakter a týkala se témat, jako je zemědělství a venkov, trendy urbanizace evropského prostoru, identifikace s místem a krajinou jako základ Evropy regionů.

"S unijními dotacemi se může česká krajina změnit v přívětivé místo k žití i na pohled, ale vztah k prostředí, které obýváme, nám Brusel nenadiriguje. Musíme sami chtít," řekl Ivan Dejmal ze Společnosti pro krajinu. Příležitost ke zlepšení vzhledu české krajiny Dejmal vidí hlavně v tom, že se začíná měnit zemědělská politika EU. Nyní by zemědělské dotace měly směřovat do údržby luk, potoků a kulturního dědictví namísto do nadprodukce potravin.

Nebezpečí naopak hrozí z rychlých přesunů kapitálu a investic na území s levnější pracovní silou. Lidé se pak často stěhují za prací a k novému bydlišti si mnohdy nevytvářejí žádný vztah.

I v Česku však už vznikají mikroregiony, kde se lidé z několika sousedních obcí dávají dohromady, aby zvelebili své okolí. První vlaštovkou je například iniciativa východočeských občanů "Tuž se, Broumovsko". Z původní hrstky lidí, kteří se spojili kvůli zachování místní nemocnice, je dnes silná skupina odborníků z různých oblastí, kteří broumovský výběžek přetvářejí v kulturní krajinu.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí