zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ovzduší ve městě pohlídají čichači

14.03.2005
Ovzduší
Ovzduší ve městě pohlídají čichači

Nos jako zbraň! V Krásnu, městské části Valašského Meziříčí, se rozhodli zatočit se zápachem, kterým tu místní obtěžuje zdejší slévárna. Radnice se rozhodla, že stav ovzduší tu budou kontrolovat profesionální čichači!

FotoZa Krásno krásnější - to je název občanského sdružení, které už řadu let bojuje proti místní slévárně. Právě ona je prý zdrojem zápachu a polétavého prachu. "Zápach připomíná síru a špatně spalované uhlí," uvedl za sdružení Jan Camfrla.

Proto se radnice rozhodla provést kontrolu na vlastní náklady. Do měření chce zapojit profesionální čichače, jejichž hlavním nástrojem je vlastní nos!

O jejich nasazení už jednají se Zdravotním ústavem v Ostravě. A jak vlastně čichači, kteří své uplatnění nacházejí především u výrobců parfémů, budou v Krásně pracovat?

"Zkoumaný vzduch se odebere do speciálních vaků. Čichač vždy dvě vteřiny nasává testovaný vzduch z vaku a pak dvě vteřiny čistý vzduch. To celé desetkrát. Výsledek písemně zaznamená. V den měření nesmí používat žádné parfémy ani deodoranty," přiblížil neobvyklou specializaci Jiří Bílek, vedoucí chemické laboratoře Zdravotního ústavu.

Čichače doplní i chemické analýzy. Den kontrol bude přísně tajný! "To aby výsledky byly věrným obrazem skutečnosti. Měření se uskuteční až po topné sezóně," uvedla místostarostka Dagmar Lacinová.

Hygienici v dané lokalitě testují stav ovzduší pravidelně. Lidé ale poukazovali na to, že podnik o termínech měření ví dopředu a vždy se sledovaným podmínkám přizpůsobí.

Zdroj: Blesk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí