zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropa má obézní zemědělství

15.03.2005
Zemědělství
Evropa má obézní zemědělství
Jestliže lékaři bijí na poplach, že obezita Evropanů už dosahuje vražednosti kouření, pak Kocourkov kolem pšenice do zámoří a pod kotle elektráren by měl bít na poplach před obezitou zemědělství. Patologickou je vžitá představa, že zemědělství je tu od toho, aby vyrábělo buchty a kotlety. Ti, co vidí trochu dál, jsou jiného názoru: zemědělství může nabídnout chemickému průmyslu a energetice alternativu k fosilním zdrojům. Nepotravinářské produkty otevřou nový sektor zemědělského trhu. Současně zvyšují biologickou rozmanitost zemědělské krajiny a pokud se využívají jako zdroj energie, nezvyšují objem skleníkových plynů.
Suroviny produkované na poli se nemohou zpracovávat centrálně - vybudovat bramborovod je obtížnější než ropovod - proto alespoň primární stupně musí probíhat regionálně na venkově. Tím se vytvoří pracovní příležitosti a stoupne životní úroveň venkova.
Tímto směrem uvažovala britská Sněmovna lordů už v roce 1999. Snaha vyvrcholila vloni, kdy britská vláda vydala dokument Strategie pro nepotravinářské plodiny a jejich využití - vyvářet hodnoty z obnovitelných zdrojů. Startovními oblastmi se ukazují pohonné hmoty - ať v podobě bionafty nebo etanolu přidávaného do benzínu. Od toho si Britové slibují významné snížení oxidu uhličitého v dopravě. Od letoška snižují daň na biodiesel o 20 centů na litr.
Dalším stupněm je energetické využití biomasy, a to nejen přímým spalováním, ale i přeměnou na bioplyn. Následují biogradovatelná maziva, hydraulické kapaliny a detergenty. Sedmadvacetistránkový dokument obsahuje inspirativní opatření, která by mohla vést k léčení obezity evropského zemědělství. Že by snad i našeho?
AUTOR: Jaroslav Drobník
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí