zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V boji s potkany musí město střídat jedy

18.03.2005
Příroda
Chemické látky
V boji s potkany musí město střídat jedy
Žatec - Potkani jsou obtížní hlodavci, kteří páchají škody a přenášejí nebezpečné choroby. Ale jsou to také obdivuhodně inteligentí živočichové. Právě proto se nyní v Žatci vyskytují návnady s jedem, který je odlišný od látky, podávané při předchozí deratizaci.
"Potkani mají takzvanou populační paměť. Jsou díky tomu schopní poznat, že tenhle zápach už znají a že tehdy byl nebezpečný. Takže se návnadě vyhnou," uvedl Petr Janda, vedoucí odboru životního prostředí.
Nynější preventivní ohnisková deratizace skončila v úvodu tohoto týdne. Po městě, na povrchu, i v sítích v podzemí, se objevilo 1 200 návnad. Jsou na místech vytipovaných odborníkem z krajské hygienické stanice. Pokládka jedů v minulých dnech je první etapou, druhá proběhne na podzim, kdy půjde o 1 450 nástrah. Ty jsou sestavené z jedu a zrní.
Městský úřad ujišťuje, že mrtví potkani se nebudou válet v ulicích. Jed způsobí zvířeti nevolnost a vnitřní krvácení, takže by si podle svého pudu měl zalézt někam do ústraní, kde uhyne. U pokládek se dělá následná kontrola, takže kde už byla návnada hlodavci sežrána, dosypali další dávku.
Potkani mají vysokou reprodukční schopnost, proto je možné jejich stavy jen udržovat na přijatelné úrovni.
"Nikdy je nevyhubíme," je přesvědčen Martin Jelínek, ekolog podbořanské radnice.
Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí