zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Porcelanit z Kuňky: v neolitu hroty k šípům, dnes šperky

21.03.2005
Geologie
Porcelanit z Kuňky: v neolitu hroty k šípům, dnes šperky
Kunětická hora - Oficiálně poprvé se na veřejnosti před několika dny na burze minerálů v Pardubicích představil porcelanit z Kunětické hory.
Podle Zdeňka Cejnara z Východočeského mineralogického klubu jde o druhohorní sediment přetavený třetihorní sopečnou činností tady na Pardubicku. A rozhodně ne jen tak ledajaký.

Komu se podařilo porcelanit objevit? Jde o úplně nový nález?
"Byl proveden výzkum na paleontologických lokalitách, kde se nacházely neolitické výrobky jako třeba hroty k oštěpům, šípům či různá prehistorická škrabadla. Zkoumalo se, odkud nástroje pocházejí. Odborníci přišli na to, že Kunětická hora byla velkou zásobárnou. Porcelanity všeobecně jsou po celé republice na různých místech. Výzkum prokázal, že na Kunětické hoře je tento porcelanit také. Na neolitických sídlištích v okolí sto kilometrů od Kunětické hory pochází právě z ní. Do sto kilometrů tedy zásobovala tehdejší neolitickou populaci materiálem na výrobu nástrojů. Po paleontolozích jsme zjistili, že se jedná o leštitelný a zpracovatelný šperkový kámen. Že porcelanit na Kunětické hoře je ve šperkové kvalitě, že se z něj tyto výrobky a šperky dají vyrábět."

Tajíte přesnou lokalitu, aby nebyla například poškozena necitlivým sběrem?
Ne, netajíme. Všechny poznatky z výzkumů se publikují, to znamená, že kdekdo si je potom může přečíst. Jedná se o to, že je to chráněné území a lokalitě hrozí devastace. Vyzýváme proto, aby se veřejnost k tomuto nalezišti šperkového kamene chovala slušně."

Není to o to horší, že se právě jedná o kámen šperkové kvality a někdo by mohl mít snahu jej těžit?
"Asi ano, ale to už je právě věcí ochranářů."

Jaké byly ohlasy kolegů na nový nález?
"Bouřlivé. Zajímají se o něj hodně, protože to jsou všechno lidé, kteří se tím často zabývají celý život."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí