zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ambrozek navrhne, aby se ochranářské výjimky vrátily na jeho úřad

29.03.2005
Obecné
Ambrozek navrhne, aby se ochranářské výjimky vrátily na jeho úřad

PRAHA -- Téměř po roce fungování evropské novely zákona o ochraně přírody a krajiny dostanou ve středu ministři úpravu předpisu, která by jim měla ušetřit práci. Když před rokem přijímala euronovelu sněmovna, stanovila, že o udělování výjimek bude rozhodovat kabinet, nikoli ministerstvo životního prostředí. Od té doby vláda na každém svém zasedání rozhoduje i o žádostech o vjezd chalupářů do rezervací. Novela ministra Libora Ambrozka má kompetence vrátit jeho úřadu.

"Jsme nejpilnější ministerstvo," podotkl nedávno Ambrozek k tomu, že zhruba čtvrtinu bodů jednání vlády tvoří podklady k rozhodnutí o výjimkách, které podává jeho úřad. Před euronovelou vydávaly povolení územní odbory ministerstva. Úpravu navrhli poslanci napříč politických spektrem, kteří viní ministerstvo z blokování velkých stavebních akcí, například výstavby dálnic. "Tak významná výjimka za dobu fungování novely do vlády podle mého názoru nepřišla," řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Na problémy, které změna kompetence přinese, upozorňovali její autoři už před rokem. Novela ale měla dnem vstupu do Evropské unie zajistit podmínky pro vznik evropské sítě Natura v Česku. Předkladatelé ji tehdy proto z jednání nestáhli. Rozhodli se pro dodatečnou legislativní úpravu.

Pokud vláda návrh ministerstva životního prostředí přijme, budou se tématem znovu zabývat poslanci. Autoři novely doufají, že rok, kdy vláda musela povolovat i solení silnic v rezervacích, je přesvědčí.

Soňa Remešová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí