zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve čtvrtek je uzávěrka nominací na Ropáka roku

31.03.2005
Obecné
Ve čtvrtek je uzávěrka nominací na Ropáka roku

Máme už asi dvacet kandidátů na ropáky, říká Miroslav Patrik z Dětí Země

O půlnoci ve čtvrtek 31. března končí možnost poslat kandidáty do ankety o antiekologický čin Ropák 2004 a výroky do ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Nominace do obou anket může Dětem Země poslat kdokoliv, pokud vyplní příslušné formuláře na stránkách www.detizeme.cz/ropak a www.detizeme.cz/zelenaperla. Za rok 2003 se ropákem stal poslanec za ČSSD Jaromír Schling. Výsledky budou zveřejněny v pátek 29. dubna tradičně v Brně.

„Počítáme, že nejvíce nominací se nám sejde na poslední chvíli. Jejich přesný počet budeme ale znát asi až v polovině dubna, až všechny prověříme,“ prohlásil koordinátor anket Miroslav Patrik z Dětí Země.

Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a ověřitelný důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby.

Na Zelenou perlu 2004 je nutné zaslat autora výroku a jeho zaměstnání, přesnou citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit novináře.

Titul „Ropák 2003“ získal poslanec za ČSSD Jaromír Schling za podporu výstavby dvou jezů na dolním Labi, za opakovaný návrh na zrušení Ministerstva životního prostředí a za podporu zákona o výstavbě dálnic a rychlostních silnic.

Vítězem ankety „Zelená perla 2003“ se stal starosta Horních Tošanovic a koordinátor Iniciativy R48 Petr Martiňák, který pro Týdeník Frýdecko-Místecko (z 9. 12. 2003) předložil návrh, jak zamezit migraci zvěře přes rychlostní silnicí R48 na Ostravsku i bez výstavby přechodů pro zvěř nad silnicí: „Myslím, že neexistuje jen přirozená migrace, ale i umělá. Těch pár medvědů či vlků by se tedy dalo podle mého názoru čas od času přepravit do jiných oblastí.“

Galerie ropáků za dvanáct ročníků
1992 =  Július Binder  (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)

1993 =  Václav Klaus  (předseda české vlády)  a Vladimír Dlouhý  (ministr průmyslu a obchodu)

1994 =  František Benda  (ministr životního prostředí)

1995 =  František Malý  (přednosta Okresního úřadu v Berouně)

1996 =  Josef Kupec  (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)

1997 =  Stanislav Novotný  (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)

1998 =  Miroslav Grégr  (ministr průmyslu a obchodu)

1999 =  Jiří Drda  (poslanec a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)

2000 =  Josef Běle  (náměstek ministra životního prostředí)

2001 =  Miroslav Beneš   (poslanec a místopředseda ODS)

2002 =  Pavel Švarc  (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)

2003 = Jaromír Schling  (poslanec)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí