zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mikroturbíny na plyn mohou být zajímavým řešením

01.04.2005
Obecné
Mikroturbíny na plyn mohou být zajímavým řešením
Mikroturbína může být velmi zajímavým zařízením pro nadcházející dobu výstavby mnoha menších čistíren odpadních vod. Dokáže totiž dobře spalovat i chudý bioplyn uvolňující se při vyhnívacím procesu - stačí jí i pouhých 35 % metanu, dokonce i méně. Proti dosud užívaným plynovým motorům má toto zařízení minimální emise a potřebuje mnohem menší provozní a údržbovou péči. Pracují tedy bez mechanické převodovky a bez olejového hospodářství. Tyto mikroturbíny pracují v čistírnách odpadních vod v USA, Japonsku, západní Evropě. Nejznámějším výrobcem turbín na zemní plyn a další paliva je americká společnost Capstone. Také Ingersoll-Rand má řadu úspěšně fungujících turbín na bioplyn. V ČR vyvíjí mikroturbíny PBS Velká Bíteš. Americké firmy zpravidla vyrábí a dodávají vlastní jádro stroje, a poblíž místa prodeje se kompletuje do tzv. kogenerační jednotky. Ta navíc obsahuje výměník tepla, rozvaděč, případně i plynový kompresor. Turbína totiž potřebuje tlak plynu 4 a více MPa. Celá tato sestava s malou turbínou na zemní plyn o výkonu 28 kW i s projektem, montáží a uvedením do provozu může stát 1,8 až 2 mil. Kč s montáží a projektem.

Mikroturbíny jsou v současné době již vyráběny do velikosti přes 200 kW. Připojení k rozvodné síti je běžné a při dobré znalosti nepůsobí potíže. Elektrická účinnost malých zařízení činí obvykle 23 % (u větších zařízení může být i kolem 30 %), ale s využitím tepla mohou dosahovat např. i 75% účinnosti. Vývoj neustále pokračuje s trvalým růstem účinnosti. U velkých turbín se účinnost zlepšuje již 50 let. Při využití odpadního tepla (spalin) na sušení roste účinnost až k 90 % - např. k sušení kalů v čistící stanici odpadních vod, sušení dřeva, potravinářských surovin atd. Spaliny turbín Capstone neobsahují na rozdíl od motorů ani stopy po oleji a mohou být tak lépe využity pro náročnější sušení. Větší jednotky budou ekonomičtější, větší rozběh v užívání se očekává po postavení výrobních linek na produkci ve větších sériích a následném poklesu cen. Kogenerační jednotky s mikroturbínami mohou být umístěny v různých druzích provozů, které potřebují současně elektřinu i teplo - v kancelářských či obchodních objektech, v hotelích, nemocnicích, ale i v průmyslových objektech.

Mikroturbínám zatím v počátcích konkurují plynové motory. Příznivci turbín však předpokládají, že složité a méně ekologické motory s většími nároky na provoz v delším výhledu přestanou být hlavním soupeřem, a novou konkurencí se stanou palivové články.

AUTOR: Jiří Šurovský
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí