zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lepší třídění znamená pro obci zisk

05.04.2005
Odpady
Lepší třídění znamená pro obci zisk
Rychnov -
Třídění odpadu by se rychovským občanům mělo vyplatit. Město totiž uzavřelo smlouvu s obalovou společností EKO-KOM. Kouzlo spočívá v tom, že firma městskému úřadu podle množství vytříděného odpadu příspívá. Čím více odpadků lidé vytřídí, tím více peněz město obdrží.
Počet míst pro vytříděný odpad v Rychnově zvýšili ze čtyř na devět. Nejdůležitějším důvodem je ale podle radních odlehčení přírodě. "Povinnost třídit ale ukládá i zákon a mnozí lidé si neuvědomují, že poplatek se stanovuje podle nákladů na netříděný odpad," vysvětlil starosta František Chlouba. Už od ledna lidé mohou nosit PET lahve do žlutých kontejnerů o velikosti 1100 l, papír do modrých kontejnerů stejné velikosti. Sklo pak patří do starých zvonů bez ohledu na svou barvu. "Dělení skla a plastových lahví je už pro lidi samozřejmostí. Jsem rád, jelikož každým vytříděným odpadem šetříme náklady", doplnil starosta.
Novinkou je možnost třídění obalů Tetra-pak a směsných plastů z domácnosti. Pro tyto komodity jsou na městském úřadě k dispozici pytle o obsahu 110 l. "Musím říci, že to se u nás zatím nevžilo. Možná proto, že je to více pracné. Chce to asi ještě nějaký čas," míní Chlouba. Zejména třídění směsných plastů by mohlo hodně ulehčit životnímu prostředí. Zatím nejvíce plní popelnice a na skládkách se prakticky nerozkládají. Ve spalovně na druhé straně produkují největší množství jedovatých zplodin.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí