zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolníci pomohou při obnově lesů v Jindřichovicích

05.04.2005
Les
Dobrovolníci pomohou při obnově lesů v Jindřichovicích
JINDŘICHOVICE POD SMRKEM - V Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku odstartovala v pátek první z akcí Hnutí DUHA zaměřených na obnovu přirozených lesů a zeleně v krajině - Týdny pro les. Týdenních akcí pro dobrovolníky uspořádá letos organizace celkem 11. "Osm dobrovolníků bude až do příští neděle sázet stromky a keře v budoucím hájku, pomohou také s jejich zabezpečením před zvěří," řekl Zbyněk Vlk z jindřichovického občanského sdružení Lunaria.

Cílem Lunarie je podle něj vrátit do původní podoby zhruba 13 hektarů v minulosti intenzivně využívaných pozemků. Malý háj založilo sdružení už před pěti lety a postupně ho doplňuje. "Obnovili jsme už jeden rybníček a na další se chystáme, vybudovat chceme také tůňky pro obojživelníky a obnovit remízky," popsal záměry Vlk. Zapojit se podle něho může každý, stačí ho kontaktovat na telefonu 605 345 467. "Nocleh i stravu zajistíme," poznamenal.

Týdny pro les pořádané Hnutím DUHA se v dalších týdnech uskuteční ve spolupráci s místními ekologickými organizacemi například na Šumavě, v Jeseníkách, na Svitavsku a v Beskydech. Dobrovolníci budou hlavně pomáhat s výsadbou stromů či jiné zeleně, ale také zasypávat rýhy vzniklé v lese vinou eroze, zahrazovat staré meliorační strouhy nebo vyhledávat stromy vhodné k ponechání k zestárnutí. Součástí každé akce je také odborná exkurze.

"Přijet může kdokoli, komu se chce týden pomáhat v lese nebo při obnově zeleně ve volné krajině," řekl ČTK vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA Jaromír Bláha. Účastníci podle něho pomohou přírodě a zároveň si provětrají hlavu a plíce, poznají nové lidi a dozví se více o životě lesa i péči o něj. "Během předchozích sedmi let už stovky účastníků více než 30 turnusů vysázely přes 100.000 stromů," dodal Bláha. Zájemci o účast se mohou hlásit na www.hnutiduha.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí