zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejen pšenice

06.04.2005
Zemědělství
Nejen pšenice
Zemědělské plodiny jako zdroj energie? Nejčastější uplatnění mají jako pohonné hmoty a jako palivo v energetice.
Obojí využití v tomto smyslu má například obilí. Jednak se může spalovat při výrobě elektrické energie, případně v menších kotlích pro přímé vytápění. Také se ale zpracovává na biolíh, který pak slouží v příměsi do benzínu jako pohonná směs.
Z biopaliv je nejznámější takzvaná bionafta. Je to směs řepkového metylesteru s motorovou naftou. Česko se chystá uvést do života zákon, který výrobcům pohonných hmot ukládá povinnost míchat biolíh i řepkový metylester do benzínu a nafty.
Pro spalování pak slouží vedle odpadů - slámy nebo dřevní štěpky - i plodiny, pěstované speciálně jako energetický zdroj. Například Agrodružstvo Košetice na Pelhřimovsku loni vyzkoušelo odrůdu štovíku, jež dorůstá přes dva metry výšky. Zatím šlo o experiment a z jeho výsledků je zřejmé, že spalování dřevní štěpky vyšlo levněji než sušeného šťovíku. Rolníci na severozápadě Polska zase začínají pěstovat velmi rychle rostoucí vrbu, z níž vyrábějí brikety. O ty je zájem i ve Skandinávii..
Jako alternativní zdroje energie tedy například slouží: Dřevní štěpka, což je nasekané odpadové dřevo. Energetické rostliny, například speciální druhy šťovíku nebo vrby. Sláma z obilnin a olejnin. Bioplyn získávaný při likvidaci odpadů z živočišné výroby. Biolíh z obilí nebo z celulózy. Rostlinné oleje, především z řepky.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí