zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj odmítl dokumentaci k rozšíření lisovny v Úvalech

12.04.2005
EIA
Kraj odmítl dokumentaci k rozšíření lisovny v Úvalech

PRAHA – Středočeský krajský úřad nedávno odmítl dokumentaci o vlivech na životní prostředí, kterou předložila společnost ESSA Czech. Ta má zájem rozšiřovat svou lisovnu plechový dílů pro automobilový průmysl, kterou postavila v rozporu s českými zákony v roce 2002. Někdejší největší černá stavba v republice, dodatečně zlegalizovaná stavebním úřadem v Úvalech, by se měla podle plánů majitelů rozrůst na čtyřnásobek. Kraj potvrdil výhrady Arniky a Občanského sdružení Nové Úvaly a nařídil předloženou dokumentaci EIA doplnit o hlukovou studii a analýzu vlivu provozu fabriky na zdraví lidí.

„Materiály, předložené společností ESSA Czech, byly tak tendenční, až je to směšné,“ říká předseda sdružení Nové Úvaly David Zapletal. „S vážnou tváří například tvrdili, že když se lisovna plechů čtyřnásobně rozšíří, dojde k výraznému poklesu její hlučnosti. Na jiném místě dokumentace jsme se dočetli, že žlutá plechová krabice, vysoká patnáct metrů, vhodně doplňuje okolní přírodu a krajinu. Celá dokumentace hýřila optimismem a absurdním výsledkem odborných studií bylo, že rozšíření továrny přispěje ke zlepšení životního prostředí. Jsme rádi, že kraj tuto nehoráznost odmítnul a požaduje doplnění dokumentace o podklady, které by bylo možné brát vážně,“ uvedl Zapletal.

 

V rámci připomínkového řízení procedury EIA (hodnocení vlivu na životní prostředí) se proti rozšiřování lisovny zásadně postavili jak místní občané, tak i krajská hygienická stanice, ministerstvo zdravotnictví, zastupitelstvo Úval u Prahy i zpracovatel územního plánu. Všichni poukazují na to, že stávající budovy lisovny byly postaveny v rozporu s územním plánem města a řadou českých zákonů. Provoz těžkého strojírenství dlouhodobě obtěžuje hlukem obyvatele desítek rodinných domků a způsobil strmý pád cen nemovitostí v této lokalitě.

 

„Dokumentace k rozšiřování lisovny byla z odborného hlediska jedna z nejmizernějších, jaké jsme v poslední době viděli,“ komentuje situaci Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „ESSA Czech zřejmě spoléhala na to, že jí úřady vyjdou vstříc stejně jako před třemi lety, když se procesu EIA v rozporu se zákonem úplně vyhnula. Dokumentace proto často obsahovala vyslovené bláboly. Jsme rádi, že krajský úřad situaci vyhodnotil správně a chybějící podklady si vyžádal. Vždyť se zde jedná o umístění provozu těžkého průmyslu doprostřed obytné zástavby, což je situace vskutku nevídaná.“

 

Na základě došlých připomínek k materiálu investora rozhodnul krajský úřad, že dokumentace k procesu EIA musí být doplněna o analýzu vlivu stavby na zdraví lidí, musí být kompletně revidována část věnovaná hlukové zátěži a vibracím a dopracováno krajinářské posouzení včetně prostorových modelů. Procedura hodnocení vlivů na životní prostředí se tak o několik měsíců protáhne.

Zdroj: Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí