Pátek, 29. března 2024

Skládka léků ve Výpustku je konečně zlikvidována

Skládka léků ve Výpustku je konečně zlikvidována

Adamov * Nepříjemná informace o tom, že v jeskyni Výpustek se nalézá stará skládka prošlých léků, překvapila nejen ochránce přírody, ale také občany města Adamova. Jeskyně navazuje na systém Křtinského potoka, který je částečným vodním zdrojem pro město. Armáda tuto skutečnost zatajila, neinformovala nikoho ani o probíhající likvidaci skládky. Navíc vycházejí najevo skutečnosti naznačující, že v Adamově mohlo v minulosti dojít ke kontaminaci pitné vody.

            „První informace se bohužel potvrdily,“ říká starosta Adamova Jaroslav Bernášek. „Dnes už víme, že v sedmdesátých a na začátku osmdesátých let armáda ve staré polozasypané větrací šachtě způsobem, který rozhodně neodpovídá dnešním zvyklostem, léky s prošlou dobu použití ukládala. Prášky, masti i injekční ampule.“

Adamov * Šokující skutečnost zjistili loni o prázdninách speleologové, kteří se ve Výpustku zabývají průzkumem podzemních prostor. Svůj nález ohlásili armádním úřadům, které zahájily odstraňování skládky.

            „Až na začátku února jsme se dozvěděli, že se ve Výpustku něco děje,“ říká vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. „Požádali jsme armádu o vysvětlení a odůvodnění akce, která tam probíhá. V propasti, přímo propojené s podzemními vodami, byly nalezeny léky i plechovky od barev. Následná kontrola ukázala, že odpad nebyl na jednom místě, ale hned na dvou.“

            Jak se hájí armáda? „Žádnou dokumentaci jsme neobdrželi, protože původní útvar podléhal utajení. I pro nás je nemilým překvapením to, co se našlo. Snažíme se udělat všechno pro to, aby byly skládky v plném rozsahu likvidovány,“ říká Václav Sýkora, vedoucí oddělení vojenské ubytovací a stavební správy Praha. Dodal, že areál Výpustku převzali v roce 2001 s cílem najít pro něj nového majitele.

            Práce na likvidaci skládky léků ve Výpustku už skončily. Odborníci již odebrali vzorky vody nad ponorem a v Otevřené skále, stejně jako vzorky zeminy, která by podle znalců již kontaminována být neměla. Teď nezbývá než čekat na rozbory podle požadavků hygieniků.

„Přístup armády byl velmi nezodpovědný,“ dodává Leoš Štefka. „Zneužili toho, že lokalita byla i pro nás uzavřena. Kdyby k průzkumu nedošlo, asi bychom skutečnost dodnes neznali. Za chybu považuji, že se armáda snažila celý problém řešit, aniž by informovala ty, jichž se týká, zřejmě ve snaze celou věc utajit. Na druhou stranu musím říct, že způsob, jakým je skládka likvidována, je seriózní a odpovídá normám.“

Zdroj: CHKO Moravský kras

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů