zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tání sněhu přineslo v Libereckém kraji místo povodní užitek

13.04.2005
Voda
Tání sněhu přineslo v Libereckém kraji místo povodní užitek
LIBEREC - Užitek přineslo v Libereckém kraji obrovské množství sněhu, kvůli němuž ještě v druhé polovině března hrozily na řece Jizeře ničivé záplavy. Mnoho vody se totiž vsáklo pod zem a zvětšily se tam její zásoby, vyčerpané před dvěma lety během jarního a letního sucha. "Tající sníh už záplavy nezpůsobí, v současné době by je mohly vyvolat pouze dlouhotrvající silné deště," řekl náměstek ředitele jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Rydl.

Většina sněhu kolem Jizery od hřebenů Krkonoš a Jizerských hor až po podhorský Železný Brod již zmizela, přitom ještě před měsícem se v něm skrývalo přes 200 milionů metrů krychlových vody.

Potíže se záplavami se v Libereckém kraji objevily pouze mezi 18. a 20. březnem, kdy se z koryt vylily horské řeky Smědá a Nisa a některé potoky. Žádné větší škody však nenapáchaly. "Narozdíl od loňské zimy sníh naštěstí napadl na nezamrzlou půdu a při tání se hodně odpařoval nebo vsakoval pod zem. Právě díky tomu přibyla spodní voda, které byl nedostatek vinou velkého sucha z roku 2003," prohlásil Rydl. Voda z tajícího sněhu doplnila také menší prameniště a studny, s jejichž vysychání předloni a loni zápolila řada obyvatel kraje.

Příznivý vývoj počasí v posledních dvou týdnech dovolil, aby Povodí Labe začalo zvyšovat hladiny v přehradách na Souši a v Josefově Dole, kde se voda upravuje na pitnou. Z obav před záplavami začali vodohospodáři přehrady odpouštět 24. února. "Dopouštění přehrad na obvyklou úroveň potrvá zřejmě až půl roku," konstatoval Rydl.

Mimořádné odpouštění a napouštění Souše a Josefova Dolu nepřinese problémy s pitnou vodou. Nepřipustí je používaná technologie, řekl náměstek ředitele libereckého závodu Severočeských vodovodů a kanalizací František Urban.

Zdroj: www.igenus.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí