zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svazek obcí z Třebíčska postaví centrum pro úpravu odpadů

14.04.2005
Odpady
Svazek obcí z Třebíčska postaví centrum pro úpravu odpadů

TŘEBÍČ -- Svazek obcí Skládka tuhého komunálního odpadu (TKO) působící na Třebíčsku připravuje výstavbu technologického centra pro úpravu odpadů v prostoru skládky v obci Petrůvky. Svazek chce do dvou let připravit projekty a získat stavební povolení. Stavba by měla vzniknout do roku 2009. Investice přesáhne 100 milionů korun.

"Centrum bude zřejmě největší na Vysočině, bude schopné zpracovávat odpady ze dvou okresů," řekl dnes novinářům předseda představenstva a starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka. Svazek chce centrum postavit s přispěním dotací z evropských fondů, které by mohly pokrýt až 80 procent nákladů.

Součástí centra by měla být podle studie kompostárna s roční kapacitou 5000 tun zpracovaného odpadu, linka na výrobu bioplynu s roční produkcí jeden milion metrů krychlových a linka na třídění směsných komunálních odpadů, která by měla snížit množství skládkovaných odpadů na polovinu.

Studie počítá také s rozšířením skládky v Petrůvkách o téměř 5000 čtverečních metrů a výstavbou plochy pro zásobu tříděných stavebních odpadů.

Svazek obcí Skládka TKO vznikl v roce 1992. Zakládajícími členy bylo město Třebíč a dalších 29 obcí. V současné době má 166 členů. Skládku v Petrůvkách svazek uvedl do provozu v roce 1994. Její kapacita o objemu 600 000 metrů krychlových je ze tří čtvrtin zaplněna.

Obce sdružené ve svazku vybudovaly síť 12 sběrných dvorů v Třebíči a dalších místech v regionu a postavil dotřiďovací linku na plasty a papír v Třebíči. Linka třídí odpad pro oblast s 300 000 obyvateli zahrnující Třebíčsko, Jihlavsko, Znojemsko a část Žďárska. Loni zahájilo provoz zařízení na využití skládkového plynu pro výrobu elektřiny.

Jaroslav Buček
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí