zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komise: Chemikálie čekají tvrdé testy

19.04.2005
Chemické látky
Komise: Chemikálie čekají tvrdé testy
Evropská komise odmítla spekulace, že by chtěla změnit svůj návrh na povinné testování všech vyráběných chemikálií podle nového způsobu pojmenovaného REACH. Uvedli to komisař pro průmysl Günter Verheugen a jeho kolega pro životní prostředí Stavros Dimas.
Směrnice o testování, které se brání chemický průmysl a zaměstnavatelské svazy, je v Evropském parlamentu a lobbisté vyslali v posledních týdnech několikrát zprávu, že REACH není politicky průchodný, a proto ho Evropská komise radikálně změní. "Legislativa vytváří rovnováhu mezi potřebami výroby a ochranou lidského zdraví a přírody. Stojíme si za ní," řekl komisař Stavros Dimas.
Pokud se REACH spustí, 96 procent chemikálií projde náročnou procedurou, kdy se budou zkoumat jejich účinky na lidské zdraví a pak se látka zaregistruje. Chemický průmysl odhaduje náklady na REACH ve výši deseti až patnácti miliard eur v příštích deseti letech. EK tvrdí, že nepřesáhnou 1,4 miliardy eur. "Všechny studie ukazují, že vynaložené peníze se mnohonásobně vrátí. Náklady na léčení lidí rok od roku stoupají a namátkové průzkumy ukázaly, že mnoho alergií a dalších nemocí vzniká jako reakce na chemikálie ve zboží, které je kolem nás," uvedl Dimas.
Znalci tvrdí, že tvrdá verze nové chemické legislativy získala větší podporu díky angažovanosti komisaře pro průmysl Güntera Verheugena. Komisař byl dříve opatrný a to svádělo ke spekulacím, že slyší na námitky německých podnikatelů. Německo totiž patří spolu s Británií k největším výrobcům chemikálií ve světě. Verheugen se ale vyslovil pro tvrdší pravidla také v oblasti testování chemikálií na zvířatech. "Verheugen začíná brát REACH jako investici do budoucnosti. Tvrdí, že je nutné zvážit všechny náklady, ale nepodléhá lobbistům," říká nejmenovaný zdroj z EK.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí