zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vstupné do lesa? Lidé by ho platili!

21.04.2005
Les
Vstupné do lesa? Lidé by ho platili!

To je zpráva: Pražané by klidně platili za vstup do příměstských lesoparků! Podle studie Ústavu pro ekopolitiku by návštěvníci za procházku v oboře Hvězda nebo v Kunratickém lese byli ochotní dát 10 až 20 korun.

Když se to vynásobí počtem návštěvníků, mohly by dva pražské lesoparky získat až přes 25 miliónů korun ročně! Není ale jasné, jak by se "lesní mýtné" vybíralo.

Kunratickým lesem projde za rok 700 tisíc návštěvníků, oborou Hvězda 600 tisíc. Desetikoruna nebo dvacka by daly za rok dohromady od 13 do 26 miliónů korun. "Opravily by se za ně třeba cesty," říká Josef Novák z Ústavu pro ekopolitiku.

Návštěvnost dvou lesoparků se monitorovala přes rok. Pražský magistrát, který výzkum zaštiťoval, ale se zavedením poplatků nepočítá. "Neumožňuje to lesní zákon," vysvětluje Dan Frantík z odboru městské zeleně.

"Je to ale jediný způsob, jak se dozvědět, jak si lidé lesů cení. Prostě se při výzkumu zeptáme, kolik by byli lidé ochotní za svůj pobyt v lese zaplatit," obhajuje záměr průzkumu.

K čemu tedy podobná studie vlastně je? "Potvrdilo se nám, že návštěvnost lesoparků je vyšší než návštěvnost parků. Budeme tedy usilovat o to, aby se na lesní porosty v Praze dávalo více peněz," dodává Frantík.

Pavla Popelová
Zdroj: Blesk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí