zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Planá chce prodat své lesy v Německu

26.04.2005
Les
Planá chce prodat své lesy v Německu

Tachovsko - Planá na Tachovsku chce prodat Bavorsku svých 17 hektarů lesů a dalších pozemků, které má v Německu těsně za hraniční linií u přechodu Broumov-Mähring. Odhadní cena je 12 až 13 milionů korun, a radnice je na ni ochotna přistoupit. "Společně s městem Cheb, které má v Německu 640 hektarů, jednají naši právníci s bavorskou vládou, která je má zájem odkoupit," řekl starosta Plané Karel Vrzala. Podle něj by nemělo po vstupu do EU prodejům porostů nic bránit.

"Z lesů jsme nikdy nic neměli, ani z německého konta Město Planá, kde je nyní asi milion korun za dílčí prodeje našeho majetku (restaurace se stodolou a pozemkem), ale my k němu nemáme přístup," dodal. Němci podle Vrzaly tvrdí, že veškeré inkasované peníze z plánských lesů vracejí zpět do jejich obnovy. Konto Město Planá zřídilo v roce 2002 bavorské ministerstvo vnitra.

Radnice dlouhá léta usilovala o prodej lesů, zemědělské půdy a restaurace v jednom "balíku".

"Nemohli jsme to ale provést a pouze jsme dostávali na vědomí kroky německého ministerstva," uvedl Vrzala. Před pěti lety navrhovali Němci vytvoření česko-německé nadace, která by disponovala penězi z prodejů. Nadace s polovičním podílem české strany měla hradit obnovu památek v českých městech. Jejich zastupitelstva to ale neschválila.

Chebská radnice je nespokojená s rychlostí majetkoprávního vypořádání a připravuje další žádost o jeho urychlení.

"Čekali jsme, že vstup do EU celý proces výrazně zrychlí," uvedla mluvčí radnice Martina Kuželová. Cheb chce mít na hospodaření v lesích vliv, ale zatím se definitivně nerozhodl, zda lesy prodá.

Planá v současné době vlastní 1200 hektarů lesů, které plynule navazují na zmíněný lesní fond v Německu.

"Inkasujeme z nich zhruba milion korun do městské kasy," uvedl starosta, podle něhož je suma aktuálně stlačována nižší cenou dřeva.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí