zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dárci pomohou Dětem Země s úhradou pokuty

27.04.2005
Obecné
Dárci pomohou Dětem Země s úhradou pokuty
Hrozící likvidaci včera odvrátila plzeňská pobočka sdružení Děti Země. Aktivistům se za uplynulý měsíc podařilo získat od dárců přes padesát tisíc korun, které musí organizace z rozhodnutí soudu zaplatit někdejšímu náměstku primátora Petru Otáskovi za výrok o jeho údajném členství v Lidových milicích.
O zaplacení rozhodl v březnu Vrchní soud v Praze, ke kterému se Otásek odvolal poté, co loni v Plzni vysoudil omluvu, ale nikoliv i požadovanou finanční satisfakci.
Plzeňské organizaci Dětí Země hrozilo, že nedoložené nařčení Otáska, který byl před lety pro ekology nepřítel číslo jedna v neúspěšném boji proti delší trase dálničního obchvatu, přivede organizaci ke krachu. Jedinými penězi, kterými sdružení disponuje, jsou totiž účelově vázané dotace na konkrétní projekty. "Ukázala se solidarita veřejnosti i dalších občanských sdružení - reakce na naši výzvu byla skvělá," reagoval včera vedoucí plzeňské pobočky Martin Hyťha. Mezi dárci je několik členů Dětí Země, řadoví občané, další ekologická sdružení, ale i zastupitel a někdejší rektor Západočeské univerzity Jiří Holenda nebo právník Petr Kužvart, který zastupoval ekology v "dálničních" sporech.
Petr Otásek, který musel v roce 2002 rezignovat na post náměstka primátora kvůli aféře s neoprávněným obohacováním při provozování městské tržnice, včera odmítl situaci hodnotit. "Zatím jsem ty peníze nedostal a závěry udělám po poradě s právníkem." Otáskův advokát Jaroslav Svejkovský má ale jasno: "Pokud peníze dorazí na účet ještě tento týden, nebudeme exekuci požadovat."
Zmíněné tvrzení bylo jedním z mnoha vzájemných obvinění, kterými se obě strany častovaly v době letitých bojů o trasu dálnice kolem Plzně. Aktivisté byli veřejně označováni jako ekoteroristé, používající goebelsovskou propagandu. Sami zase v roce 2001, kdy definitivně prohráli u Vrchního soudu spor o současnou trasu obchvatu, označili Otáska za lháře. V dopise zastupitelům tehdejší šéf sdružení uvedl, že náměstek lže, když tvrdí, že nebyl členem Lidových milicí. Svá slova však nebyli schopni u soudu doložit.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí