zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pěstování modifikovaných plodin má pravidla

28.04.2005
Zemědělství
Pěstování modifikovaných plodin má pravidla
Pro pěstitele geneticky modifikovaných plodin je tu nový předpis. Ve Sbírce zákonů totiž vyšlo nařízení vlády, kterým se stanoví některé podmínky poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám pro rok 2005. Pěstitelé geneticky modifikované kukuřice by přitom měli věnovat pozornost především § 12.
Předpis udává minimální vzdálenost mezi dvěma sousedními poli, na kterých je pěstovaná kukuřice v rámci rozdílných pěstitelských systémů. Od sousedního pole, kde se pěstuje kukuřice v režimu ekologického zemědělství, musí zemědělec s geneticky modifikovanou (takzvané Bt) kukuřicí udržet vzdálenost 600 metrů. V případě, že provede šestiřádkový obsev Bt kukuřice kukuřicí nemodifikovanou, stačí odstup 300 metrů. K ostatním polím s kukuřicí jsou stanoveny odpovídající izolační vzdálenosti 100 metrů, případně 50 metrů při použití obsevu. Další povinností pěstitele Bt kukuřice je nahlásit plochy s touto kukuřicí prostřednictvím formulářů vydaných Státním zemědělským intervenčním fondem pro potřeby evidence a monitoringu ploch, a to společně s žádostí o platbu na pěstování plodin na orné půdě do 15. května.
Ministerstvo zemědělství podle mluvčího Martina Severy očekává, že zemědělci možnosti pěstovat geneticky modifikovanou kukuřici využijí, především v oblastech s vysokým výskytem zavíječe kukuřičného.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí