zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podle studie by mohla u Lipna stát další vodní elektrárna

28.04.2005
Voda
Podle studie by mohla u Lipna stát další vodní elektrárna

Lipno
Autor: čro čb
U jihočeské lipenské přehrady by podle pracovní studie ČEZ mohla stát další vodní elektrárna i s novým umělým jezerem. Uvedla to Česká televize. V nejbližších letech ale společnost s její výstavbou nepočítá, řekla televizi mluvčí ČEZ Eva Nováková. Podle energetiků není projekt aktuální, republika má zdrojů zatím dostatek, uvedla televize.

"Nepočítáme s tím ani v nejbližších letech. Je to prostě jedna ze studií. Pokud bychom v budoucnu potřebovali tyto kapacity rozšířit, je jednou z možných variant i tento projekt," řekla Nováková. Energetici zatím nedokázali říci, zda projekt zařadí mezi své dlouhodobé plány. Studii musí ještě detailně posoudit, uvedla televize. Pracovní studie popisuje dvě varianty stavby. Podle první by mezi dvěma současnými lipenskými energetickými zdroji mohla vyrůst nová přečerpávací elektrárna. Stávající strojovnu Lipna by její správci prodloužili o 80 metrů. Do ní by pak umístili čtyři další stroje na čerpání vody. "To je základní varianta, která by, myslím, vůbec nevadila ekologům, protože by se všechno vybudovalo pod zemí," řekl televizi vedoucí provozu lipenské přehrady Bedřich Kučera.

Druhá verze předpokládá, že stávající velké Lipno by bylo dolní nádrží a 160 metrů nad ní by energetici u takzvané prokopané hráze u hranice nechali postavit nové umělé jezero s objemem 1,5 milionu krychlových metrů. "Ta už by zasahovala do přírody, ale strojovna a veškeré technologie by byly v podzemí," uvedl Kučera. Správci vltavského povodí se se studií seznámily. Podle nich by výstavba tohoto zdroje byla příliš nákladná, z technického hlediska ale možná. Oslovení starostové v obcích pod Lipnem o existenci studie nové přečerpávací elektrárny většinou vůbec nic nevěděli, dodala televize.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí