zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hasiči likvidovali chemickou havárii

28.04.2005
Chemické látky
Havárie
Hasiči likvidovali chemickou havárii
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Nebezpečná chemická havárie si včera časně ráno vynutila zásah hasičů v areálu meziříčské společnosti STV Glass: při přečerpávání oxidu olovnatého z cisterny vagónu do zásobníků firmy se totiž protrhla spojovací hadice a tlak rozmetal po areálu dvě tuny jedovatého prášku používaného k výrobě skla. Profesionálové z hasičského záchranného sboru museli zabránit hrozící kontaminaci kanalizace a vodních toků, pomáhal jim v tom i speciální protichemický vůz.

Zprávu o havárii obdrželi meziříčští hasiči těsně před čtvrtou hodinou ranní, jejich jednotky posílili také členové sboru dobrovolných hasičů akciové společnosti STV Glass. Většina hasičů zasahovala v lehkých protichemických oblecích.
" Jakmile hadice praskla, její tlak rozmetal látku na ploše dvou tisíc čtverečních metrů. Velmi jemný a těžký olovnatý prášek vytvořil vrstvu o maximální síle do jednoho milimetru," upřesnil okolnosti nehody tiskový mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.
Mluvčí dodal, že hasiči kolem celé zasažené plochy vytvořili sorbční vrstvu, která zabránila dalšímu rozšíření prášku do okolních ploch. " Naší prvořadou snahou bylo zajistit proti úniku chemické látky kanálové vpusti. Přestože ráno drobně pršelo, chemický prášek nebyl díky své hmotnosti vodou splachován. Místo havárie se nám podařilo zabezpečit do dvaceti minut od příjezdu," doplnil Mitáček. Při nehodě i následném zásahu hasičů naštěstí nikdo neutrpěl žádnou újmu na zdraví. Mluvčí podotkl, že vedení firmy se zachovalo velmi správně, včasné oznámení havárie totiž snížilo případné nebezpečí. Podle zástupců společnosti STV Glass se lidé nemají čeho obávat
" Likvidace nebezpečné látky probíhá úspěšně a bez komplikací, monitoring odpadních dešťových vod neprokázal žádnou kontaminaci. Situace je pod kontrolou a nehrozí další znečistění areálu ani blízkého okolí," uvedla včera tisková mluvčí společnosti Martina Kovářová.
Totéž potvrdil také tiskový mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš. " Pracovníci z životního prostředí provedli v podniku místní šetření, o situaci budou neprodleně informovat Českou inspekci životního prostředí," informoval mluvčí. Celkovou výši škod bude podle odborníků možno vyčíslit až po úplné likvidaci havárie.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí