zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europoslanci chtějí zakázat přídavné látky v cigaretách

29.04.2005
Chemické látky
Europoslanci chtějí zakázat přídavné látky v cigaretách
Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí uvažuje, že by navrhl zakázat při výrobě cigaret přidávání látek, které jsou v nich nyní obsaženy a přitom mohou být jedovaté.
"Znamenalo by to, že by se nesmělo prodávat devětadevadesát procent nyní známých cigaret," oznámil včera šéf výboru Karl-Heinz Florenz. Nikotin bude vždy škodlivý, ale ještě větší nebezpečí představují podle výboru Evropského parlamentu přídavné látky v cigaretách.
Některé z osmi stovek příměsí jsou podle Florenze neškodné, avšak při spalování za teplot osmi set stupňů Celsia se stávají vysoce toxickými.
"Jsou tam dioxiny a furan, takže z toho vstávají hrůzou vlasy na hlavě," uvedl Florenz.
V evropském parlamentu se nyní diskutuje o návrhu směrnice o chemikáliích. V projektu, který připravila Evropská komise, se počítá s tím, že by se zkoumala škodlivost desetitisíců látek.
Průmyslové lobby ale považují návrh za sporný kvůli nákladům na testování všech látek, jež se na trh dostaly od roku 1981. Prozatím se neví, kdy bude známo konečné řešení.
Poslanci chtějí, aby byly přídavné látky v cigaretách zahrnuty do seznamu těch, které se budou muset testovat.
"Každá z nich by se ocitla pod drobnohledem a mnoho z nich by neprošlo," soudí europoslanec Florenz.
"Každý kuřák je odpovědný za své zdraví. Avšak jen tehdy, jestliže bude moci vycházet z toho, že v jeho cigaretě je jen tabák."
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí