zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Brodcích skládku nechtějí

29.04.2005
Odpady
V Brodcích skládku nechtějí

BRODCE - Znečištěnou zeminu tady skladovat nechceme!

Takto rezolutně se v pondělí v podvečer vyjádřilo asi 120 lidí při nervózním a často vyhroceném jednání v Brodcích na Mladoboleslavsku. Soukromá firma totiž chce na okraji obce vytvořit dekontaminační plochu pro uložení a čištění zeminy znečištěné ropnými látkami.

Odpor místních lidí je podpořen zkušeností. Stejná firma už před pár lety v areálu JZD, kde chce nyní opět působit, znečištěnou zeminu ukládala, a to bez povolení. Způsobila havárii a dostala pokutu.

Veřejnou diskusi bylo velmi těžké uřídit, protože lidé mluvili velmi emotivně. Firma ale nedokázala předložit argument, který by obavy vyvrátil.

Chtějí to navozit do bývalé silážní jámy, ale viděli ji? Vždyť je děravá, všechno propustí a bez stavebních úprav nejméně za milion je zaděláno na havárii, bouřil Zdeněk Soumar z Brodců. Firma nyní skutečně stavební úpravy neplánuje a ačkoli to už úřady žádaly, nepředložila ani posudek, který by hodnotil propustnost samotné silážní jámy, kanálů kolem ní ani jímky na odpadovou vodu.

Ten posudek něco stojí, nebudeme za něj utrácet, když nemáme povolení, že tam můžeme dělat, namítal zástupce firmy Miroslav Kebrt. Obec si ovšem takový posudek od autorizovaného znalce udělat nechala. V jeho závěru je stanovisko, že areál je v současné podobě pro zamýšlený účel nevhodný. Na tomto základě nejspíš stavební úřad v Mladé Boleslavi záměr firmě nepovolí. Jedině v případě, že by ho společnost změnila a zavázala se ke stavebním úpravám - a pak by se při kolaudaci ověřilo, zda sliby splnila a nepropustnost zajistila.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí