zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odstranit ekologickou zátěž je velmi nákladné

03.05.2005
Geologie
Odstranit ekologickou zátěž je velmi nákladné
Písek - Radní města rozhodli o zadání veřejné zakázky na stavební práce na sanace kalových polí. Právě ty jsou jednou z největších ekologických zátěží na území města.
"Kalová pole, která zde zůstala po bývalém závodě Elektropřístroj, však nejsou pro okolí nebezpečná. Jsou stabilně zakonzervovaná a nedochází k vyplavování žádných škodlivin. Naposledy to potvrdil průzkum, který zde dělala firma v souvislosti s výstavbou bytových domů Za Pazdernou," uvedl v pátek vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra.
Skutečnost, že kalová pole bezprostředně neohrožují životní prostředí, byla společně s vysokou finanční náročností důvodem, proč město sanaci tak dlouho odkládá. Při privatizaci Elektropřístroje počátkem devadesátých let znalec upozornil na to, že zemina v areálu je kontaminována těžkými kovy. Náklady na odstranění této zátěže se tehdy odhadovaly na pětatřicet milionů korun.
"Od té doby technologie značně pokročily a sanace zlevnily. Těžké kovy a další látky však město musí z kalových polí odstranit, jinak nelze tento prostor dál využívat," zdůraznil Miloslav Šatra.
Firma, která zakázku získá, bude muset odstranit stavebně konstrukční prvky, odtěžit kontaminovanou zeminu do hloubky zhruba jednoho metru a tu uložit na zabezpečenou skládku. Při sanačních pracích i po jejich skončení se počítá se sledováním obsahu těžkých kovů v podzemních vodách.
Ani při využití nejnovějších technologií nebude odstranění ekologické zátěže levnou záležitostí. "V městském rozpočtu na tak nákladnou akci nejsou finanční prostředky. Proto žádáme o dotaci z Operačního programu infrastruktura Evropské unie a ze Státního fondu životního prostředí. Z obou zdrojů bychom mohli získat až pětaosmdesát procent částky, kterou si sanace kalových polí vyžádá. Zbytek by potom dofinancovalo město," vysvětlil vedoucí odboru Šatra.
Po sanaci kalových polí se zde počítá buď s doprovodnou izolační zelení, nebo by zde mohlo být vybudováno parkoviště.

Průzkum v kalových polích zjistil přítomnost těžkých kovů. Odborníci však nenaměřili zvýšené hodnoty žádných karcinogenních látek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí