zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slováci nevědí, jak utratit milióny vybrané na obnovu Tater

05.05.2005
Příroda
Slováci nevědí, jak utratit milióny vybrané na obnovu Tater
Obnova Vysokých Tater poničených loni v listopadu vichřicí se komplikuje. Díky sbírkám se podařilo shromáždit 106 miliónů slovenských korun, zatím však chybějí projekty na využití darovaných peněz. Utratit se z nich dosud podařilo jen necelých 14 miliónů, a to na práce spojené s likvidací následků vichřice.
Důvody, proč se zatím s obnovou hor nepokročilo, jsou tři: dlouhá zima, která nedovolila začít některé práce, nedostatek dobře připravených projektů a také to, že zatím není jasné, jakým směrem by se měl ubírat další rozvoj regionu.
Vládní výbor na obnovu hor vypsal v dubnu veřejnou soutěž, která by o něm měla rozhodnout. Právě od toho, zda přednost dostane ochrana přírody nebo rozvoj turistiky, se budou odvíjet i další projekty.
Využití peněz komplikovalo i to, že se peníze vybíraly ve veřejných sbírkách různých organizací. "Jejich další využití bude záviset na jednotlivých organizátorech sbírky a tatranské samosprávě," uvedl šéf vládního výboru na obnovu hor Ivan Štefanec. Stav kont je zveřejněn na internetových stránkách výboru, kde budou i informace o využití peněz.
Zástupci samosprávy a nevládních organizací upozorňují na to, že se kvůli velké roztříštěnosti sbírek mohla část darovaných peněz ztratit. "Mám taky takovou obavu," řekl Michal Kravčík z košické nevládní organizace Lidé a voda.
Větrná smršť, která loni v listopadu zasáhla Slovensko, polámala zhruba 13 tisíc hektarů lesů. Celková rozloha lesů zasažených větrnou kalamitou představuje až 330 tisíc hektarů. Slovenská vláda odhadla škody na 8,7 miliardy eur.
Slovensko už požádalo o pomoc z Fondu solidarity Evropské unie, z něhož by na obnovu hor mohlo dostat až 400 miliónů korun.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí