zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci se chystají na kůrovce

06.05.2005
Les
Lesníci se chystají na kůrovce

Zhruba tisíc lapáků, které slouží k monitorování výskytu kůrovce, již letos zřídili lesníci ve Zlínském kraji. Riziko kůrovcové kalamity je podle nich letos výrazně nižší než loni. Důvodem jsou preventivní opatření i příznivý průběh počasí. Řekl to Bohuslav Vítek z krajského inspektorátu Lesů České republiky ve Zlíně. Podle Lesů ČR je letos riziko kůrovcové kalamity o 60 procent nižší než loni. "Ve Zlínském kraji jsme na tom ještě o něco lépe. Důvodem je mimo jiné i vysoké zastoupení listnáčů, které jsou proti kůrovcům zcela imunní,"poznamenal Vítek. Lesy v kraji navíc díky nízkým emisím z průmyslových podniků patří k nezdravějším.

Stát vlastní v kraji asi 66 tisíc hektarů lesa, na dalších třiceti tisících hektarech soukromých vlastníků pak ze zákona nebo na základě smluv vykonávají Lesy ČR funkci odborného lesního hospodáře. "U drobných vlastníků lesa občas zjistíme problémy se zanedbáním prevence. Většinou jde o majitele, kteří bydlí mimo území kraje,"poznamenal Vítek.

Lesníci ale nevylučují, že by mohl kůrovec působit problémy i letos. "Záleží to na dalším vývoji počasí. Pokud budou teploty stabilně vysoké, tak škůdce může mít více pokolení,"konstatoval Vítek. Naposledy zasáhla kůrovcová kalamita území dnešního Zlínského kraje v roce 1995. Tehdy museli lesníci vytěžit více než 100 tisíc metrů krychlových napadené dřevní hmoty. Problémy s kůrovcem vznikly i v roce 2003, kdy se brouk při mimořádně suchém a teplém počasí přemnožil. Loni se proto v Česku očekávala kalamita, kterou se ale lesníkům podařilo odrazit.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí