zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co je doma, to se počítá!

09.05.2005
Obecné
Co je doma, to se počítá!

„Co je doma, to se počítá!“ je název nového výukového programu pro žáky a studenty základních a středních škol, s nímž přichází CENIA, česká informační agentura životního prostředí [1]. Cílem programu je zvýšit a rozšiřovat povědomí o ekologicky šetrných výrobcích [2] a jejich značení, ekologicky šetrné spotřebě a životních cyklech výrobků zábavnou formou. „Program je určen žákům a studentům od 7. střídy ZŠ a studenty SŠ, ale díky variabilitě jeho aktivit, ho lze přizpůsobit prakticky jakékoliv cílové skupině,“ říká jedna z jeho autorek, Adéla Princová z Agentury pro ekologické výrobky při CENIA.

Aktivity programu „Co je doma, to se počítá!“, které v souhrnu trvají 2,5 – 3 hodiny, lze využít i jednotlivě. Program je možné používat v rámci práce středisek ekologické výchovy, ekologických kroužků na školách či DDM. Program mohou rovněž využít učitelé přímo jako součást školní výuky, například v hodinách českého jazyka, výtvarné výchovy, zeměpisu, občanské výchovy, biologie, ekologie, zbožíznalství a řady dalších předmětů. 

Pomůcku nabízí CENIA střediskům ekologické výchovy i základním a středním školám. Podmínkou pro jejich získání je absolvování jednodenního semináře pro lektory. Během něj se zájemci seznámí s balíčky pomůcek a jednotlivými aktivitami programu „Co je doma, to se počítá!“, ale také se základními informacemi o ekoznačení (označování ekologicky šetrných výrobků) u nás a v Evropě.

V současné době již program nabízí ekocentra sdružená v síti Pavučina a první školy z různých částí republiky.

Poznámky:

[1] CENIA je příspěvková organizace MŽP, která vznikla 1. 4. 2005 z bývalého Českého ekologického ústavu (ČEÚ). CENIA koordinuje práci s informacemi a informačními databázemi resortu životního prostředí a poskytuje řadu odborných informačních služeb.

[2] Český národní program označování ekologicky šetrných výrobků byl založen v roce 1994. V současné době má v 39 výrobkových kategoriích označeno cca 230 výrobků od 72 českých i zahraničních výrobců, které mají právo užívat ekoznačku „Ekologicky šetrný výrobek“. Udělení této značky předpokládá splnění přísných kritérií, jež hodnotí vliv výrobku na životní prostředí.

Kontakt:

Adéla Princová, Agentura pro ekologicky šetrné výrobky, CENIA, tel. 267 225 269, adela.princova@cenia.cz

Další informace:

http://www.ekoznacka.cz

http://www.cenia.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí