zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeský kraj si nechá zpracovat návrhy na zlepšení ovzduší

09.05.2005
Ovzduší
Středočeský kraj si nechá zpracovat návrhy na zlepšení ovzduší

PRAHA -- Středočeský kraj si nechá zpracovat dodatek k programu snižování emisí a imisí. Materiál by měl zmapovat aktuální situaci a navrhnout konkrétní opatření ke zlepšení ovzduší v nejvíce postižených částech regionu. Kraj vypsal výběrové řízení na zpracovatele. Počítá s tím, že dodatek bude hotový do 30. listopadu, řekl ČTK náměstek hejtmana Vilém Žák.

Ve Středočeském kraji je značná koncentrace průmyslových podniků. Zdroji znečištění ovzduší jsou velké teplárny a elektrárny, které nejsou vybaveny nejmodernější technologií.

Podle Žáka má ale jednoznačně největší negativní vliv na ovzduší ve středních Čechách doprava. Je přesvědčen, že opatření navržená v dodatku budou pro kraj i jistým politickým zadáním pro to, aby přiměl příslušné instituce k urychlení plánovaných dopravních staveb.

"Dokud se nepodaří vyřešit zásadní problémy, jako je obchvat Prahy, dálniční přiváděče, a doprava se bude v dopravních špičkách na některých místech pravidelně kumulovat, situaci nepodaří se zlepšit," řekl náměstek.

Obává se toho, že nebude-li dostatek peněz na nové silnice, ještě dlouho bude největší znečištění ovzduší na mapě středních Čech kopírovat hlavní trasy automobilové dopravy.

Základní dokument programu snižování emisí a imisí má kraj od loňského roku. Velké množství dat o většině zdrojů znečištění ovzduší v kraji je podrobeno analýze a promítnuto přes složité matematické modely. Poskytuje poměrně přesnou představu o situaci v jednotlivých místech.

Dokument si kraj nechal zpracovat i v elektronické podobě s využitím geografického informačního systému (GIS). To umožňuje interaktivně zjišťovat nejen stav ovzduší v jednotlivých místech, ale i to, co se stane, když na území vznikne další zdroj znečištění.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí