zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

09.05.2005
Obecné
Krátce - různé

Karlovy Vary - Místo, kde byl v Nové Roli na Karlovarsku za druhé světové války koncentrační tábor, skončilo pod tunami odpadků. Radnice skládku sice zrušila, ale někteří lidé kritizují, že bývalý lágr tady stále nic nepřipomíná

WWF, jedna z předních organizací bojujících za ochranu životního prostředí, velmi chválí nové členské státy za dosažený pokrok v implementaci legislativy na ochranu přírody NATURA 2000. Ve srovnání se starými členskými zeměmi (nejhůře jsou na tom Německo a Rakousko) je postup prací v zemích jako Slovinsko nebo Česká republika mnohem rychlejší. Částečně je to i díky damoklovu meči jednání o členství těchto zemí. V České republice je např. do projektu NATURA 2000 zapojeno na 700 vědců, což je pro mnohé staré členské státy nepředstavitelně velké číslo

Evropská komise zveřejnila výsledky výzkumu veřejného mínění (Eurobarometr) zaměřeného na problematiku ochrany životního prostředí. Dle výsledků výzkumu provedeného v listopadu 2004 vyplývá, že obyvatelé EU považují ochranu životního prostředí za velmi důležitou. Jako největší problémy v oblasti životního prostředí respondenti uvedli znečištění vody, člověkem zaviněné katastrofy (úniky ropy, průmyslové nehody), klimatické změny a znečištění ovzduší. Nejdůvěryhodnějším zdrojem informací o životním prostředí jsou neziskové organizace (42 % respondentů) a média. Naopak nejméně důvěryhodným zdrojem jsou firmy (jen 2 % respondentů jim důvěřuje).

Kolínská společnost ZZN Polabí loni začala zpracovávat odpad z rostlinných produktů. Vyrábí z něj granulát, který dodává spalovnám biologického odpadu. Ročně ho může vyprodukovat 2 500 až 3 000 tun.
"Problém s odbytem není," řekl ředitel ZZN Josef Martin. Plevy, semena plevelů nebo obilný prach, které se při čištění oddělí od rostlinných produktů, firma zpracovává na nevyužívaných linkách z výrobny krmných směsí. Dříve byly s likvidací biologického odpadu problémy, sloužil většinou k zavážkám a firma za to musela platit. Jeho zpracování je nyní ekonomicky výhodné.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí