zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příprava červnových Dnů bez úrazů je v plném proudu, někde už proběhly první akce

12.05.2005
Obecné
Příprava červnových Dnů bez úrazů je v plném proudu, někde už proběhly první akce

Prvních osm červnových dní bude ve členských městech Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM) zasvěceno kampani Dny bez úrazů (1. – 8. 6. 2005). Program sedmého ročníku v sobě zahrne kromě drobnějších akcí prevence úrazovosti také tři velké kampaně  –  Bezpečná cesta do školy, Na kolo jen s přilbou a horkou novinkou letošního ročníku bude kampaň Pásovec zaměřená na používání dětských autosedaček. Dny bez úrazů proběhnou pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR.

„Celoevropská kampaň Pásovec je v roce 2005 v oblasti dětské úrazovosti v ČR novinkou. Vedle informačních materiálů a rad rodičům budou malé děti dostávat hračku ´Pásovce´ k upevnění na bezpečnostní pás autosedačky. Zvířátko pásovec má ochranný krunýř, který ho chrání podobně, jako autosedačka dítě,“uvedla hlavní koordinátorka kampaně Mgr. Jitka Ivičičová z Centra dopravního výzkumu Brno. Ve vybraných Zdravých městech, obcích a regionech se Pásovec bude dětem rozdávat v rámci červnových Dnů bez úrazů. V dalších městech se kampaň rozběhne v letních a podzimních měsících. Jejich rodiče budou poučeni, jak vybírat autosedačku, jak ji instalovat v autě, jak má být dítě připásáno apod. Celonárodní kampaň pochází z Nizozemí a v letošním roce se bude konat pod záštitou Evropské komise i v dalších evropských zemích (ČR, Slovinsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Německo, Švédsko a Finsko). V podmínkách ČR kampaň připravuje Ministerstvo dopravy (BESIP), společně s Centrem dopravního výzkumu ve spolupráci s NSZM. Do konce dubna se k této kampani přihlásilo celkem 20 Zdravých měst - Brno, Boskovice, Hodonín, Chrudim, Karviná, Kopřivnice, Kroměříž, Kuřim, Letovice, Litoměřice, Litomyšl, Mladá Boleslav,  Prostějov, Rožnov pod Radhoštěm, Slaný, Třeboň, Telč, Třebíč, Vsetín, Zlín – a dalších 10 municipalit (města, obce a mikroregiony) z členských krajů NSZM – tj. Kraj Vysočina a Zlínský kraj.

Usnadnit žákům a studentům jejich každodenní školní docházku a učinit ji bezpečnější je smyslem projektu Bezpečná cesta do školy. V úvodní části děti zaznamenají do map, kudy chodí do školy a na jaká rizika narážejí (např. poškozená zábradlí, chodníky apod.). Děti samy navrhnou, jak tato krizová místa odstranit. Zároveň provedou několik průzkumů (např. kolik chodců vstoupí do vozovky na červenou, kolik řidičů či spolujezdců pojede nepřipoutaných apod.). Výsledky mapování a průzkumů budou vyhodnoceny a prezentovány v rámci Dnů bez úrazů. Projekt má původ ve Velké Británii a postupně se šíří do Evropy (např. Dánsko a  Rakousko). Do ČR jej „dovezly“ Centrum dopravního výzkumu Brno a Centrum úrazové prevence při 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. „Klíčové je právě aktivní zapojení dětí do projektu. Musíme si uvědomit, že v lavicích se děti bezpečnému pohybu v dopravním prostředí nemohou naučit. Tím, že děti sledují chování druhých a uvědomují si jejich rizikové chování, ovlivňují v jednání sami sebe,“ uvedla jedna z organizátorů projektu Jitka Heinrichová z Centra dopravního výzkumu. V podmínkách ČR projekt už loni testovaly školy a zájmové organizace ve Zdravých městech - Třebíč, Orlová a Kroměříž. Letos se ke kampani zatím (konec dubna) přihlásili tito členové  NSZM: Chrudim, Letovice, Orlová, Karviná, Boskovice a Třebíč. Děti, které cestu do školy mapovaly už loni budou tentokrát ostřížím zrakem sledovat cestu do zájmových zařízení apod. 

Tak jako Bezpečná cesta do školy se do Zdravých měst v rámci červnových Dnů bez úrazů vrátí také kampaň Na kolo jen s přilbou, jejímž cílem je propagovat nošení přileb u cyklistů do 15-ti let. To je sice od ledna 2001 povinné, nicméně zdaleka ne všichni cyklisté to vědí a dodržují. Před dvěma lety tuto kampaň s podporou kroměřížské radnice inicioval lékař z dětského oddělení kroměřížské nemocnice MUDr. Martin Sedlák. O rok později kampaň zorganizovalo i Zdravé město Litoměřice a letos se přidali také další čle-nové NSZM (České Budějovice, Chrudim, Kroměříž, Litoměřice, Prostějov, Vsetín). Formou her a soutěží se děti v mateřských a základních školách už od dubna dozvídají informace o bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích s důrazem na používání cyklopřileb. Ty, které jezdí na kole s přilbou, mohou v těchto dnech ve Zdravých městech dostat malý dárek. „Už od dubna dětské cyklisty na několika místech Chrudimi zastavují strážníci Městské policie a Policie České republiky. Děti, které mají při jízdě na hlavě přilbu, si mohou vybrat drobný cyklo dárek – např. blikačky, svítilny, zámek a další. Cyklisté bez přilby dostanou slevový kupón na její nákup a pro rodiče letáček s informacemi o významu používání cyklopřileb,“ říká jedna z organizátorů kampaně, koordinátorka projektu Zdravé město Chrudim Šárka Trunečková. Během dubna zastavili policisté v Chrudimi celkem 68 dětí, z toho pouze 29 mělo při jízdě na kole na hlavě helmu. Akce, kterou radnice podpořila  v rámci Projektu Zdravé město nákupem odměn v Chrudimi potrvá až do 8. 6. Podobná „odměňovací akce“ teď v rámci kampaně Na kolo jen s přilbou probíhá také v Kroměříži a už brzy začne i v Českých Budějovicích a dalších městech. „Rozsáhlou  propagaci kampaně preven-ce úrazů na kole už jsme rozjeli v základních školách, v ordinacích dětských lékařů i v některých mateřských školách, teď musíme vyrazit do ulic,“ řekla začátkem května náměstkyně primátora Českých Budějovic Ing. Ivana Popelová. Kampaň Na kolo jen s přilbou ve většině zúčastněných měst vyvrcholí během červnových Dnů bez úrazu, kdy náhodně zastavený dětský cyklista, který pojede s přilbou na hlavě, dostane nové kolo.  

Červnové Dny bez úrazů (1. – 8. 6.) pořádají pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR radnice Zdravých měst spolu se svými  partnery, kteří se problematikou úrazovosti z jakéhokoliv hlediska zabývají (např. školy, hygienické stanice, zdravotnická zařízení, Policie ČR a Městské policie, nevládní neziskové organizace, aj.).    

Aktuální informace o programech Dnů bez úrazů 2005 na: www.nszm.cz/dbu

Více o kampani Na kolo jen s přilbou na: www.nakolojensprilbou.cz

Příloha: ilustrační fotografie z průběhu kampaně Na kolo jen s přilbou

Kontakt pro další informace:

Spiralis, o.s.
Markéta Židlická 
Tel: 776 578 069, 222 251 619
Email: zidlickam@spiralis-os.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí