zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před spalováním obilí dávají rolníci přednost zkrmování

12.05.2005
Zemědělství
Před spalováním obilí dávají rolníci přednost zkrmování

Kolínsko - Nápad ČEZu spalovat v elektrárnách přebytky loňské úrody obilí, které se stát zavázal vykoupit, se mnoha zemědělcům nezamlouvá. Někteří argumentují etickými důvody, jiní nízkými výkupními cenami. Za lepší řešení řada z nich považuje zkrmení loňských přebytků dobytkem.

"Kdyby stát nabídl za výkup pro spalování rozumné ceny, možná bychom o tom uvažovali. Za současných podmínek o to ale nestojíme," řekl Josef Krajíček, předseda ZOD Zálabí Ovčáry. Tento podnik prodává přebytky loňské úrody pod cenou, nebo zkrmuje."Zkrmování určité části úrody obilí je běžné," upřesnil Krajíček. Nesnáze zemědělcům navíc stát způsobil tím, že zatím nedodržel slib, který dal už vloni, kdy bylo jasné, že se rolníkům nepodaří prodat výsledky nadprůměrné sklizně: provést intervenční výkup přebytků prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.

"Naposledy si stát prodloužil lhůtu do července. Rozhodli jsme se obilí raději prodat bez intervence," ztratil trpělivost ředitel společnosti ZAS Bečváry Alois Nouzák. "Už pomalu nevěříme, že k výkupu vůbec dojde," dodal předseda Krajíček.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí