zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítr nás nespasí

19.05.2005
Obecné
Vítr nás nespasí
Jak uvedl Martin Kloz z Ministerstva životního prostředí (Uhlí nestačí, na řadě jsou obnovitelné zdroje, HN 12. května), je pro získání energie z větru, slunce, vody a biomasy reálných nejvýše šest procent veškeré spotřebované primární energie. Jejími hlavními konzumenty jsou rovným dílem průmysl a doprava, zhruba šestinu spotřebuje energetika a vytápění a desetinu zemědělství. Uspokojovat se tím, že těžitelné zásoby uhlí stačí v tuzemsku na několik desetiletí, mi připadá krátkozraké.
Naléhavě dnes potřebujeme náhradu za ropu spalovanou v dopravě, což činí 25 procent české energetické spotřeby. Takové zdroje bez dopadu na zvyšování emisí skleníkových plynů dnes nabízí pouze jaderná energie. Přinejmenším v tomto století tomu nebude jinak, ať se nám to líbí nebo ne.
Výstavba nových jaderných zdrojů bude drahá, stejně jako celý projekt vodíkového hospodářství. Stejně drahá by ale byla i výstavba jakýchkoliv jiných zdrojů. Navíc cena jaderného paliva ovlivňuje celkovou cenu jaderné energie nesrovnatelně méně, než je tomu u spalování fosilních paliv, a využitím již dnes známých technologií získáváme v jádru zdroj energie na několik století. Pokud se ale i nadále budeme tvářit, že se nic neděje, vřítíme se do skleníkové pasti bez šance na cestu zpátky a každý další pokus o nápravu bude mnohem dražší a obtížnější.
Bohdan Zronek, Temelín
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí