zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lepší už to nebude?

24.05.2005
Zemědělství
Lepší už to nebude?
Je pár týdnů přede žněmi, ale v zemích Visegrádské čtyřky přebývá zemědělcům z loňské sklizně téměř 5 milionů tun obilí. Nejvíc jich mají v Maďarsku, asi 3,2 milionu tun, Polsko a ČR po půl milionu tuny. O tom, že přebytky je třeba zlikvidovat rychlými intervenčními nákupy, ale i o tom, že problém nezmizí a bude se zřejmě opakovat, hovořil prezident Agrární komory Jan Veleba po setkání zástupců komor čtyř států ve Znojmě.

Komory žádají, aby ty státy, které neleží u moře, dostávaly na podporu vývozu obilí i příplatky na dopravu do přístavů. Jakákoli podpora, ať již z rozpočtu jednotlivých států nebo z Evropské unie, ale problémy opravdu neřeší.

Budeme si muset zvykat na to, že obilí se nepěstuje jen na výrobu potravin, i když symbolem nehladovění byl vždy právě chléb. Existují různé možnosti, jak obilí zpracovat, např. na výrobu bioetanolu, který se bude za dva roky plošně přidávat do benzinů. Zemědělci nevylučují ani využití v energetice, zejména pokud jde např. o obilí napadené plísněmi. ČEZ se chystá spalování této tzv. hnědé biomasy vyzkoušet.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí