zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podniky už vědí, kolik mohou vypustit emisí

23.05.2005
Ovzduší
Podniky už vědí, kolik mohou vypustit emisí
Podniky po včerejšku znají přesná čísla o tom, kolik oxidu uhličitého budou moci letos a v dalších dvou letech vypustit do ovzduší. Ministerstva průmyslu a životního prostředí totiž zveřejnila návrh na rozdělení povolenek na emise oxidu uhličitého. Tento seznam byl důležitý proto, aby se české firmy mohly zapojit do evropského obchodu s "čistým vzduchem".
Evropská komise chce obchodováním s povolenkami na oxid uhličitý napomoci k tomu, aby EU splnila svůj závazek z japonského Kjóta a snížila produkci skleníkových plynů. Vybrané firmy dostaly určitý počet povolenek a pokud je nevyčerpají, například díky ekologickým opatřením, budou moci zbylé povolenky prodat podniku, který jich bude mít nedostatek.
Ze zveřejněných čísel přitom vyplývá, že by české podniky mohly na prodeji povolenek vydělat anebo aspoň neprodělat. A to přes zásah Evropské komise, která snížila původní požadavek české vlády o deset miliónů tun. Česko požadovalo, aby podniky mohly ročně vypustit 107,8 miliónu tun, komise ovšem povolila pouze 97,6 miliónů tun. Vloni přitom české firmy vypustily necelých devadesát miliónů tun oxidu uhličitého.
"Rozdělení povolenek je konstruováno tak, aby naprostá většina podniků mohla expandovat bez nutnosti nákupu emisních povolenek," tvrdí náměstek ministra průmyslu Martin Pecina.
Například rafinérie, chemický průmysl a hutnictví budou moci letos vypustit až o 25 procent více emisí - anebo část povolenek prodat. S nižším růstem se naopak počítá v energetickém sektoru, který může emise zvýšit jen zhruba o pět procent.
Martin Cmíral z poradenské firmy Vertis Environmental Finance odhaduje, že českým podnikům by na prodej mohly zůstat čtyři až pět miliónů tun. Teoreticky by mohly vydělat až stovky miliónů korun. Cmíral ovšem připouští, že vydělat nemusí všichni. "Samozřejmě budou vítězové i poražení," poznamenal Cmíral.
Podniky se zatím ke zveřejněným číslům nevyjádřily.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí