zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průmysl odmítá návrhy povolenek

24.05.2005
Ovzduší
Průmysl odmítá návrhy povolenek
Některé průmyslové svazy nesouhlasí s návrhy ministerstev průmyslu a obchodu (MPO) a životního prostředí na rozdělení povolenek na emise tzv. skleníkových plynů. Obě varianty rozdělení mezi sektory a podniky, které ministerstva zveřejnila ve čtvrtek, například kritizuje Svaz chemického průmyslu či Hutnictví železa.
Návrhy vycházejí z celkového limitu 97,6 miliónu tun emisí ročně, který před zhruba měsícem schválila Evropská komise. Původně však české úřady navrhly a vláda schválila rozdělení povolenek v Národním alokačním plánu (NAP) na téměř 108 miliónů tun, a to v každém z roků 2005 až 2007. Úřady s podniky následně řešily, jak povolenky rozdělit po snížení celkového objemu. Podle MPO by se měly úřady a svazy dohodnout na konečném rozdělení zhruba do dvou týdnů.
Svaz chemického průmyslu podle ředitele Ladislava Nováka podporuje jinou variantu, kterou mělo MPO představit před deseti dny na setkání se svazy. "Tato varianta respektuje již vládou schválený NAP a krácení je provedeno způsobem "všem stejně", tedy snížením všem účastníkům NAP o 7,5 procenta," řekl. Takový postup považuje za spravedlivý, další dvě alternativy podle něj znamenají zásadní změnu pravidel přípravy plánu. Chemický průmysl obdržel v původním plánu, který vláda schválila loni na podzim, 6,44 miliónu tun emisí. Současná varianta A snižuje odvětví celkový objem emisí o 19 procent, varianta B o 15 procent.
O pětinu až třetinu menší objem by podle současných návrhů měly obdržet rafinérie. "Ani jedna varianta neodpovídá potřebám České rafinérské," uvedl mluvčí firmy Aleš Soukup. "S návrhy velice nesouhlasíme," řekl výkonný ředitel asociace Hutnictví železa Jaroslav Raab s tím, že nyní osloví podniky z oboru a společně se obrátí na MPO s žádostí o vysvětlení poklesu počtu povolenek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí