zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Setuza má problémy, fond ji přesto chce

27.05.2005
Zemědělství
Setuza má problémy, fond ji přesto chce
Společnost Setuza měla loni rekordní ztrátu - 700 miliónů korun. Podle zástupců to způsobily účetní operace, propad cen řepky a změny dotační politiky státu.
"Asi čtyři sta miliónů korun ze ztráty představuje vyřazení a odepsání nepotřebného majetku. Dá se vlastně říci, že je to důsledek modernizace firmy," tvrdí Tomáš Pitr, jenž zastupuje společnost Český olej, největšího vlastníka Setuzy.
Původně, tedy letos na jaře, vyčíslovala Setuza loňskou ztrátu na 296 miliónů. Mluvčí firmy Marie Logrová ji vysvětlovala poklesem cen řepky a tím, že od loňského května skončily dotace bionafty. Pro bionaftu vyráběla Setuza metylester řepkového oleje.
Pokles cen řepky jako základní suroviny pro Setuzu při loňské nadúrodě by však měl být pro zpracovatele naopak výhodou. A i když vláda dočasně přestala dotovat bionaftu, Setuza metylester dál vyráběla a výhodně jej vyvážela do Německa.
Zatímco Český olej vlastní necelých 50 procent akcií Setuzy, přes 38 procent drží Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Navzdory tomu, že stoprocentním vlastníkem fondu je stát a jeho valnou hromadu zastupuje sám ministr zemědělství, fond o sobě tvrdí, že je privátní firmou. V budoucnu se přitom může stát i majoritním vlastníkem Setuzy. Česká konsolidační agentura totiž drží pohledávku Setuzy v hodnotě 3,1 miliardy, ale za výrazně nižší cenu by ji měla převést právě na podpůrný fond. Vše ale teprve musí schválit vláda.
Pokud by fond pohledávku získal, může ji přeměnit v akcie a získat ve firmě majoritu. "O pohledávku stále zájem máme," potvrdil mluvčí fondu Tomáš Vyšohlíd.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí