zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezinárodní workshop CHANNEL na Jihočeské univerzitě - nejenom o ekologickém zemědělství

31.05.2005
Zemědělství
Mezinárodní workshop CHANNEL na Jihočeské univerzitě - nejenom o ekologickém zemědělství

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity uspořádala v květnu u příležitosti prvního výročí vstupu ČR do EU mezinárodní pracovní jednání (workshop) CHANNEL, kterého se v Českých Budějovicích zúčastnili zástupci dvaceti zemí Evropy.

Workshop je součástí projektu 6. Rámcového programu, jehož cílem je shromažďování informací o úrovni legislativy, výzkumu, znalosti i praktické aplikaci trvale udržitelných metod hospodaření v zemědělství, respektive o zavádění ekologického zemědělství (EZ) v nových zemích EU a v kandidátských zemích (Rumunsko, Bulharsko), a nově v Turecku. Zástupci „starých“ zemí jsou Rakousko a Německo. Koordinátorem projektu, který byl zahájen v roce 2004 (potrvá do roku 2006) je Maďarsko, za ČR je kontraktorem právě Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity pod vedením prof. Ing. Jana Moudrého, CSc.

Po úvodním workshopu na Maltě, kde každá země prezentovala úroveň rozvoje EZ a specifika svého zemědělství, bylo vytvořeno 6 pracovních skupin, které se zabývají okruhy: Obecné otázky rozvoje EZ, Ochrana rostlin, Produkce osiv a sadby, Agrotechnika, Regulace plevelů a Živočišná výroba.

Jedním z cílů projektu je rovněž praktické seznámení se s ekologickým zemědělstvím (EZ) ve vybraných zemích - Česká republika byla vybrána vzhledem k největším nárůstům ploch EZ v nových zemích EU a díky dobré úrovni organizace. V rámci projektu se připravují i další společné aktivity v oblasti vzdělávání a výuky na VŠ.

Workshop V Českých Budějovicích byl první hodnotící workshop, který shrnul poznatky z první etapy a připravil druhou etapu průzkumu s rozšířeným souborem expertních rozhovorů a anket.
Součástí zdejší týdenní akce byla také mj. prohlídka ekologických farem (Bilsko – chov koz, Stachy – chov skotu, Chvalšiny) a návštěva Národního parku Šumava. Druhý workshop je naplánován na leden 2006 v Lotyšsku a závěrečný na březen 2006 v Budapešti.

Hana Bumbová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí